NEWS.am-ը ավելի վաղ գրել էր Վերին Շենգավիթի երկրորդ փողոցում երկարատեւ շինարարության մասին։
Համառոտ ներկայացնենք իրավիճակը՝ աշխատանքները իրականացնելուց հետո ընկերությունը, որը զբաղվում էր այդ աշխատանքներով, իրեն նեղություն չի պատճառել վերականգնել փողոցի ասֆալտային ծածկույթըը ու բարեհաջող կերպով մոռացել է դրա գոյության մասին։
Նախորդ հրապարակմանը որեւէ մարմինների ու ընկերությունների կողմից արձագանքի իսպառ բացակայության կապակցությամբ՝ NEWS.am-ի թղթակիցը դիմել է «Վեոլիա» ընկերությանը, որը ենթադրաբար իրականացնում էր այդ աշխատանքները։ Սակայն ընկերությունից վստահեցրել են, որ Վերին Շենգավիթի երկրորդ փողոցում տեղի ունեցածի հետ որեւէ առնչություն չունեն։ Ընկերությունից հայտնել են, որ իրենց ունեցած տեղեկություններով, աշխատանքներn իրականացրել է Ջրային տնտեսության կոմիտեի ծրագրերի իրականացման գրասենյակը։
Կոմիտեում նույնպես, մեր հարցին ի պատասխան, վստահեցրին, որ ոչ մի կապ չունեն այդ աշխատանքների հետ։
Բանն այն է, որ փողոցը պետք է վերականգնի այն ընկերությունը, որը իրականացրել է աշխատանքները։ Այսինքն՝ աշխատանքներ իրականացնելու թույլտվություն տալու ժամանակ պայմանավորվում են, որ ընկերությունը ասֆալտային կամ այլ ծածկույթին պետք է ողջամիտ ժամկետներում նախնական (մինչեւ շինարարական աշխատանքները) տեսքը հաղորդի։ Արդյոք մեկ ամիսը կարելի՞ է ողջամիտ ժամկետ համարել։ Պատասխանը միանշանակ է։ Եթե ընկերությունը դա չի անում, կարող են պատժամիջոցներ սահմանել։ Բացի այդ՝ եթե նախնական տեսքին բերելուց հետո տվյալ ծածկույթն անորակ լինի, ընկերությանը կարող են պարտավորեցնել կրկնակի աշխատանքներ անցկացնել։

Новости Армении – NEWS.am ранее писало о долгострое на Второй улице Верин Шенгавит.
Вкратце ситуация следующая – после проведения работ компания, проводившая работы, не потрудилась восстановить асфальтовое покрытие улицы и благополучно забыла о ее существовании.
В связи с полным отсутствием реакции каких бы то ни было органов и компаний на предыдущую публикацию, корреспондент Новости Армении - NEWS.am обратилась в компанию «Веолия», которая, предположительно, и проводила работы. Однако в компании заверили, что не имеют к разгрому на Второй улице Верин Шенгавит ни малейшего отношения. В компании сообщили, что, по имеющейся у них информации, работы проводил Офис по реализации программ Комитета водного хозяйства.
На запрос в Комитете также заверили, что не имеют ни малейшего отношения к работам.
Дело в том, что восстанавливать улицу должна компания, проводившая работы. То есть, при выдаче разрешения на проведение работ оговаривается, что компания должна вернуть асфальтовое или иное покрытие к первоначальному виду, и сделать это в разумные сроки. Можно ли считать месяц разумным сроком? Ответ, думается, однозначный. В случае, если компания не делает этого, возможны санкции. Причем, если работа по восстановлению первозданного вида проведена некачественно, компанию могут обязать провести повторную работу.