ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի քանդակը, որը պատկերված է Twitter-ի սեփական հաղորդագրությունները որպես թխվածքաբլիթ ծամելիս, չորեքշաբթի զարդարել է Մանհեթենի պուրակներից մեկը, հայտնում է Newsweek պարբերականը:
Բնական մեծությամբ հուշարձանը ստեղծվել է կավից եւ նման այլ նյութերից: Քանդակի հեղինակն է 48-ամյա Ալեքս Գարդեգան, որը ժամանակին Մանհեթենում տեղադրել էր «միզող մոպսի» քանդակը:
«Իրականում սա ուղղված է չէ ո՛չ Թրամփին աջակցելուն, ո՛չ նրա դեմ: Ուղղակի ինձ հիացնում է նրա թվիթների ուժը: Դա գերթե արվեստ է, եւ սա մարդկանց խելքահան է անում»,- ասել է Գարդեգան:
Առայժմ հայտնի չէ, թե «ծամող Թրամփը» որքան երկար կկանգնի կամ ավելի շուտ նստած կմնա նստարանին: Newsweek-ը հավաստիացնում է, որ այն տեղադրելիս հեղինակը շտապում էր գործն ավարտել մինչեւ ոստիկանության ժամանումը:

Скульптура президента США Дональда Трампа, изображенного жующим свои собственные сообщения в Twitter в виде печенья, украсила в среду один из скверов Нью-Йорка на Манхэттене, сообщает РИА Новости со ссылкой на журнал Newsweek.
Памятник в натуральную величину создан из глины и других подобных материалов. Его изготовил 48-летний Алекс Гардега, в свое время установивший на Манхэттене скульптуру «писающего мопса».
«На самом деле, это не направлено ни в поддержку Трампа, ни против него. Просто меня восхищает сила его твитов. Это почти что искусство, и это сводит людей с ума», — сказал Гардега.
Сколь долго «жующий Трамп» простоит, а вернее, просидит на скамейке на перекрестке фешенебельной 5-й авеню и 76-й улицы, пока неизвестно. Как уверят Newsweek, автор при его установке торопился закончить дело до прихода полиции.