Հայաստանում բիզնեսին կսկսեն վերադարձնել մինչեւ 6 ամիս չօգտագործված ԱԱՀ դեբետը։ Այս մասին սեպտեմբերի 11-ին՝ Ազգային ժողովում ԱԱՀ-ի մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծը ներկայացնելիս, հայտարարեց Կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ ղեկավարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը։ Ընդունվելու պարագայում օրենքը հետին թվով ուժի մեջ կմտնի 2017-ի հուլիսի 1-ից։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ այդ միջոցառումը շատ օգտակար կլինի այն բիզնեսի համար, որը մատակարարներից մեծ ծավալի ապրանք է գնել, սակայն դրանից դեռ եկամուտ չի ստացել։ Օրինակ՝ եթե նա արտադրության համար սարքավորումներ եւ հումք է գնել, բայց դեռ չի հասցրել սկսել այն։ Կամ էլ երբ շինություն է կառուցում, որտեղ գտնվող անշարժ գույքը դեռ չի վաճառել։ Այդ դեպքում նրա հաշվին շատ գնումներ եւ ԱԱՀ–ի դեբետ կա։ Բայց նա չի կարող դեռ օգտագործել այդ դեբետը, քանի որ չկա ԱԱՀ–ի վաճառքն ու վարկը, որից այդ դեբետը կարող է հանվել։ «Այդ խնդիրը մենք կլուծենք հօգուտ բիզնեսի»,-նշեց Միրումյանը։

В Армении бизнесу станут возвращать неиспользованный дебет НДС сроком до 6 месяцев. Об этом заявил в парламенте Армении 11 сентября замначальника Комитета госдоходов при Правительстве Вахтанг Мирумян, представляя проект изменений в законе об НДС. Закон, в случае принятия, задним числом вступит в силу с 1 июля 2017 года.
По словам чиновника, эта мера окажется очень полезной для бизнеса, который закупил большой объём товара от поставщиков, но пока не успел извлечь из него доход. Например, если он купил станки и сырьё для производства, но начать его пока не успел. Либо если строит здание, недвижимость в котором пока не продал. В этом случае у него на балансе сидит много закупок и дебета по НДС. Но использовать этот дебет он пока не может, потому что нет продаж и кредита НДС, с которого этот дебет можно вычесть. «Эту проблему мы и решим в пользу бизнеса», - отметил Мирумян.