Ավստրալիայում հողագործներն ու բնապահպանները բնակիչների կոչ են անում ավելի շատ ուտել ագեվազի միս, քանի որ վայրի ագեվազների պոպուլյացիայի աճը անկայուն է դարձել, հայտնում է BBC-ն։
Կառավարության տվյալներով՝ 2016-ին դրանց թիվը հասել է գրեթե 45 միլիոնի, ինչը գրեթե կրկնակի շատ է Ավստրալիայի բնակչության թվից։ Կան մտավախություններ, որ երաշտային ամառվա պատճառով կենդանիները կարող են քաղցած մնալ։
Ավստրալիայում խիստ կանոններ կան կենդանիների սպանության մաիսն։ Յուրաքանչյուր նահանգ ունի կոմերցիոն հրաձգության արտոնագրերի քվոտաներ ։ Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ հասանելի կոմերցիոն արտոնագրերի մեծ մասը հետ է վերցվում՝ ագեվազի մսի ցածր գների ու պահանջարկի բացակայության պատճառով։
Ամեն տարի ագեվազների սպանությունները վեճերի պատճառ են դառնում․ ընդդիմախոսների կարծիքով՝ չկան ապացույցներ, որ ագեվազների քանակի կրճատումը կօգնի շրջակա միջավայրին։

В Австралии землевладельцы и экологи призывают жителей есть больше мяса кенгуру в связи с тем, что рост популяции диких кенгуру стал неустойчивым, передает BBC.
По данным правительства, в 2016 году их число достигло почти 45 миллионов, что почти вдвое превышает население Австралии. Есть  опасения, что засушливое лето может стать причиной голодания животных.
В Австралии существуют строгие правила о гуманном убийстве животных. Каждый штат имеет жесткие квоты на лицензии на коммерческую стрельбу. Местные СМИ сообщают, что большинство доступных коммерческих лицензий отбираются из-за низких цен и отсутствия спроса на мясо кенгуру.
Каждый год отстрел кенгуру вызывает споры - противники полагают, что нет никаких доказательств того, что сокращение числа кенгуру помогает окружающей среде.