ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բոլոր երկրներին կոչ է արել Հյուսիսային Կորեայի հետ առեւտուրն ու բիզնեսը դադարեցնել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Բոլոր երկրները պետք է կատարեն ՄԱԿ ԱԽ փաստաթղթերը եւ ամբողջությամբ դադարեցնեն Հյուսիսային Կորեայի հետ առեւտուրն ու բիզնեսը: Անընդունելի է, որ երկրներն օգնեն սպառազինել եւ ֆինանսավորել ռեժիմին, որը մեծ վտանգ է ներկայացնում»,- ասել է Թրամփը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ նախագահը նամակով կդիմի երկրի Կոնգրեսի ստորին պալատ՝ խնդրելով մեծացնել մյուս տարվա պաշտպանական բյուջեն՝ կապված Հյուսիսային Կորեայի շուրջ իրավիճակ հետ:
Իր նամակում Թրամփը 4 մլրդ դոլար էր խնդրել հակահրթիռային պաշտպանության ոլորտում անհետաձգելի միջոցառումներին աջակցելու համար՝ Հյուսիսային Կորեայի կողմից սպառնալիքին հակազդելու նպատակով:

U.S. President Donald Trump urged all countries to cut trade and business with North Korea, RIA Novosti reported.
All countries must implement the UN Security Council documents and stop trade and business with North Korea, Trump said.
The US president sent a letter to Congress asking to increase the country's defense budget expenditures for the next year in connection with the situation over North Korea.
In his letter, Trump requested $4 billion to support urgent anti-missile measures to counter the threat from North Korea.