Նյու Յորք քաղաքում երկնաքերների դեմ ահաբեկչական գրոհից հետո ԱՄՆ-ը արտասահմանում պատերազմների վրա 4,3 տրլն դոլար է ծախսել։ Նման եզրակացության են եկել Բրաունի համալսարանի Ուոթսոնի անվան հետազոտական ինստիտուտի զեկույցի հեղինակները, փոխանցում է  Lenta-ն։
Փաստաթղթում ասվում է, որ ներկա հակամարտությունների պահպանման դեպքում ԱՄՆ ծախսերը մինչեւ 2018-ի վերջ կհասնեն մոտ 5,6 տրն դոլարի։ Ընդ որում, մոտ 1 տրլն-ը կծախսվի մարտական գործողությունների մասնակիցների բուժման համար։
Դրանից զեկույցը եզրակացություն է անում, որ վերջին 16 տարում ամերիկացի յուրաքանչյուր հարկատու ԱՄՆ սահմաններից դուրս պատերազմ վարելու համար միջինում 23 368 դոլար է վճարել։
Ընդ որում, զեկույցի հեղինակները նշում են, որ Պենտագոնի համանման հաշվարկները շատ ավելի համեստ են։ ԱՄՆ ՊՆ տվյալներով՝ 2001-ի սեպտեմբերի 11-ից հետո պատերազմների վրա ծախսվել է 1,52 տրն դոլար, ամեն հարկատուից՝ 7340 դոլար։

After the attack on Twin Towers in New-York, US spent $4.3 trillion on the wars abroad. This conclusion was reached by the authors of report from the Institute of International Studies after Watson of Brown University, Lenta informs.
The document states, that in case of retention of current conflicts, the expenditures of the U.S. will rise up to $5.6 trillion. Moreover, nearly $1 trillion will be spent on fulfillment of obligations for the treatment of participants in hostilities.
It can be inferred that during the last 16 years each American taxpayer gave up on average $23,368 for wars abroad.
The authors of the report state that analogical calculations of Pentagon are much modest. According to the Ministry of defense, after the 11th of September the U.S. spent $1.52 trillion on wars, that is each taxpayer gave on average $7,340