Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նոյեմբերի 9-ին Հայաստան կատարած այցի շրջանակում այցելել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ նրան ցուցադրել են կենտրոնի սաների եւ ուսուցիչների ստեղծած հակակոռուպցիոն խաղը։
Դոդոնը կենտրոնի աշակերտների հետ խաղ է խաղացել եւ հասցրել է մի «կաշառակերի բռնել»։
Նախագահը շրջել է կենտրոնով, ծանոթացել ծրագրերի եւ նախագծերի հետ։ Նրան հետաքրքրել են այդ կենտրոնի կազմակերպման եւ ֆինանսավորման հարցերը։
Լրագրողների հետ զրույցում «Թումոյի» փոխտնօրեն Արամ Գյումիշյանն ասաց, որ «Նետտոյի արկածները» խաղը ստեղծել են ԵՄ ֆինանսավորմամբ, եւ դրա վրա աշխատել է 12 մարդ՝ 4 դասախոս, 8 աշակերտ՝ 12-18 տարեկան։ Դրա պաշտոնական շնորհանդեսը կկայանա դեկտեմբերի 8-ին՝ Կաշառակերության դեմ պայքարի միջազգային օրը։
Այդ խաղը, նրա խոսքով, յուրահատուկ կրթական հարթակ է։ Ուսանողները սովորել են ստեղծել խաղեր եւ միաժամանակ դրանց միջոցով ուսումնասիրել կոռուպցիա երեւույթը։
«Ուսումնասիրելով այդ երեւույթը խաղի միջոցով՝ երիտասարդությունը ավելի լավ կհասկանա դրա հետեւանքներն ու կդադարի կաշառակերությունն իրենց կյանքի նորմա համարել»,- ասել է նա։
Փոխտնօրենը նաեւ հավելեց, որ խաղի ստեղծման ընթացքում իրենք բացահայտել են, որ երեխաներն ու դեռահասները այլ կերպ են ընկալում կոռուպցիան։ Երեխաներն ընկալում են կոռուպցիայի հետեւանքները, իսկ մեծերը հասկանում են դրա պատճառները։
Նրա խոսքով՝ այդ խաղը կօգնի ավելի գրագետ եւ պատասխանատու սերունդ դաստիարակել։ «Քաղաքացու գրագիտությունը կաշառակերության դեմ պայքարի 50 տոկոսն է»,- ասել է նա։

YEREVAN. – Moldovan President Igor Dodon was showed an anti-corruption game created by the students and teachers of the Yerevan Center for Innovative Technologies Tumo during his visit to Armenia on November 9.
Igor Dodon played with pupils and “caught one corrupter”.
The President examined the center, familiarized with its programs and projects. He also was interested in its organization and funding.
The game called “Adventures of Neto” was created with funding from the EU and 12 people worked on this project: four teachers and eight students 12-18 years old. It will launch on December 8 on the International Anti-Corruption Day, the deputy director of the Tumo Aram Gumishyan told reporters.
This game is an educational platform: the students both learned how to create games and studied the phenomenon of corruption.
“Studying this phenomenon through the game, the youth will better understand its consequences and will not perceive corruption as a part of our life,” he said.
During the creation of the game it was revealed that the children and adults perceive corruption differently: children perceive the consequences of corruption, while adults understand its cause.
This game will help bring up more literate and responsible generation. “Literacy of a citizen is 50% in the fight against corruption,” he said.
Igor Dodon is on an official visit to Armenia on November 9-10. This is the first visit of Moldovan President to Armenia after the establishment of Armenia-Moldova diplomatic relations 25 years ago.