Եվրամիությունը պետք է միասնություն դրսեւորի մերձավորարեւելյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Այս մասին հունվարի 22-ին ասել է Գերմանիայի Եվրոպայի գործերով պետական նախարար Միխաել Ռոտը, որը Բրյուսել է ժամանել մասնակցելու ԵՄ Խորհրդի նիստին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք պետք է բանակցություններ վարենք Պաղեստին պետության ղեկավար Մահմուդ Աբասի հետ, մերձավորարեւելյան գործընթացը ծանր պայմանների մեջ է: Կենսականորեն կարեւոր է, որ Եվրամիության ձայնը ներդաշնակ հնչի: Մենք պետք է միահամուռ հանդես գանք եւ թույլ չտանք մեզ բաժանել»,- նշել է նա:
Ըստ որում՝ Ռոտը նշել է, որ մերձավորարեւելյան գործընթացում Եվրոպան պետք է հետեւի 2 պետությունների խաղաղ գոյակցության սկզբունքին, եւ բոլոր կողմերին կոչ է անում հրաժարվել բռնությունից եւ սադրանքներից:

The European Union must show unity in the solution of the Middle East conflict. This was stated on January 22 by the State Minister for European Affairs Michael Roth on arrival in Brussels at a meeting of the Council of the EU, Tass reports.
According to him, they have to negotiate with the head of the State of Palestine, Mahmoud Abbas, as the Middle East process is in difficult conditions. It is vital for the EU to act together and not to be divided.
At the same time, Roth said that in the Middle East process, Europe adheres to the principle of peaceful coexistence of the two states and calls on all parties to renounce violence and provocations.