Կատարն աջակցում է սիրիական Աֆրինում Թուրքիայի ռազմական գործողություն սկսելուն: Այս մասին կատարյան լրատվական QANA գործակալությանն ասել է Կատարի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ  Լյուլյու ալ Խաթըրը:
«Շաբաթ սիրիական Աֆրինում սկսված Թուրքիայի գործողությունը կապված է ազգային անվտանգության պաշտպանության եւ իր սահմանների անվտանգության ապահովման հետ՝ սահմանների խախտման եւ իր տարածք բազմաթիվ ահաբեկչական ներխուժումների պատճառով, այս պատճառով Կատարը այն սատարում է»,- նշել է Կատարի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ դրանից զատ, Թուրքիան այս կերպ կանխում է սիրիական տարածքի բաժանումը:
«Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի ազդեցիկ անդամ է, գործում է տարածաշրջանում կայունության եւ հավասարակշռության ապահովման համար, եւ Կատարը լիովին վստահ է, որ Թուրքիան ցանկանում է ապահովել քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը եւ սիրիական տարածքի միասնությունը»,- հավելել է նա:

Qatar supports the Turkish military operation in the Syria’s Afrin, spokesperson for Qatar foreign ministry said.
“Turkey's operation in Syria’s Afrin, which began on Saturday, is linked to the protection of national security and the security of its borders due to violations of its borders and numerous terrorist attacks on its territory, so Qatar supports it,” Lyulyu Al-Khatyr said.
In addition, she said, thus Turkey prevents the collapse of Syrian territory, RIA Novosti reported.
“Turkey is an influential member of NATO and is acting to ensure stability and balance in the region. Qatar is fully confident in Turkey's desire to ensure the security of the civilian population and the unity of the Syrian territory,” she added.