2010-ը կարելի է բնութագրել որպես հետճգնաժամային տարի՝ իր բոլոր հետեւանքներով։ Դեկտեմբերի 28-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը։
«Նախորդ տարի իրականացվեցին ճգնաժամից բխող տնտեսական քաղաքականության քայլեր, իսկ այս տարվա հիմնական գերկայությունն է վերականգնել նախաճգնաժամային իրողությունները՝ մակրոտնտեսական ցուցանիշների եւ պետբյուջեի դեֆիցիտի բնագավառներում։ Սա տարվա ընթացքում մեզ հաջողվեց»,- ասաց Մինասյանը՝ հատկանշական համարելով նաեւ, որ նախորդ տարվա դեֆիցիտը 7,5 տոկոսից հնարավոր եղավ իջեցնել մինչեւ 6 տոկոսի։ «Եկող տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշն ավելի կիջեցվի, ինչը հիմք է տալիս ասելու որ մենք մտնում ենք տնտեսության կայուն զարգացման փուլ»,- նկատեց նա։
Անդրադառնալով պետբյուջեի հավաքագրման ցուցանիշներին՝ Մինասյանը նշեց. «Նախորդ տարվա նկատմամբ մենք ունենք շուրջ 14 տոկոսի աճ, իսկ նախաճգնաժամային տարվա նկատմամբ պետբյուջեի եկամտային մասը պահպանել է նույն վիճակը։ Ինչ վերաբերում է տնտեսական աճին, պետական բյուջեով նախատեսված 1,2 տոկոսի փոխարեն մենք ունենք 2,6 տոկոսի տնտեսական աճ։ Շատ հուսադրող եւ ուրախալի է, որ տնտեսական աճի հիմնական շարժիչ ուժը արդյունաբերության շուրջ 10 տոկոսի աճն է եղել։ Երկրորդ հանգամանքը շինարարության ոչ մեծ՝ շուրջ 4 տոկոսի նվազումն է»,- նշեց ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահը՝ հատկանշական համարելով նաեւ ծառայությունների ոլորտում արձանագրված 6,6 տոկոս աճը։
Ամփոփելով՝ նա նկատեց, որ «բավական խորը՝ 14,5 տոկոս անկում ունենք միայն գյուղատնտեսության ոլորտում»։ «Սա էլ պայմանավորված է գյուղատնտեսական անհաջող տարով»,- ընդգծեց նա։

Gagik Minasyan, chairman of the finance and budget committee, RA Parliament, characterized 2010 as a post-crisis year with all typical consequences.
“This year’s objective was to restore pre-crisis macroeconomic indicators and budget deficit and we succeeded in doing it,” he said, adding that they managed to reduce last year’s 7.5% deficit to 6%. “Next year this index is expected to go down which indicates we are entering the stage of stable economic development,” he noted.
Commenting on budget indexes, Minasyan stressed that 14% economic growth was registered as compared with last year, while as compared with pre-crisis year budget revenue remained unchanged. Armenia registered 2.6% economic growth instead of budgeted 1.2%.The main factor contributing to economic upturn was 10% industrial growth, while construction sector registered 4% decline. Chairman of the finance and budget committee also stressed that 6.6% growth was achieved in services sector.
Resuming year’s results Minasyan pointed out 14.5% dramatic decline in agriculture which was conditioned by unsuccessful year for agricultural sector.