ԱՄՆ-ն չի կարող պաղեստինցիներին (Իսրայելի հետ) խաղաղ համաձայնագիր պարտադրել: Այս մասին հայտարարել է Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը, փոխանցում է AP-ն:
Հանրահավաքում ելույթ ունեցող Աբասը ձեռքը բարձրացրել ու ասել է. «Սա մեր ձեռքն է, եւ մենք միակն ենք, որ կստորագրենք (համաձայնագիրը)»: Նրա խոսքով՝ բանակցությունները կարող են վերսկսվել միայն մեկ պայմանով, որ Պաղեստինի ապագա պետության կազմ մտնեն Արեւմտյան ափը եւ Գազայի հատվածը՝ Արեւելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով, եւ «1967 թվականի պատերազմի ժամանակ Իսրայելի գրաված բոլոր տարածքները»:
Պաղեստինցիները վրդովված են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշմամբ: Աբասն ասել է, որ այս քայլը ԱՄՆ-ին որպես միջնորդ վարկաբեկում է:

США не могут навязать палестинцам мирное соглашение (с Израилем). Об этом заявил президента Палестины Махмуд Аббас, передает AP.
Выступая на митинге Аббас, поднял ручку и сказал: «Это наша ручка, и мы единственные, кто подпишет (соглашение)». По его словам, переговоры могут возобновиться только при условии, что в состав будущего Палестинского государства войдут Западный берег и сектор Газа со столицей в Восточном Иерусалиме, и все «территории, захваченные Израилем в войне 1967 года».
Палестинцы были возмущены признанием президентом Дональдом Трампом Иерусалима как столицы Израиля. Аббас сказал, что этот шаг дискредитирует США как посредника в переговорах.