Գաղտնազերծված հետախուզական փաստաթղթերը հաստատում են մամուլում ավելի վաղ հայտնված լուրերն այն մասին, որ 1981 թվականին թագուհի Եղիսաբեթ II-ի Նոր Զելանդիա կատարած այցի ընթացքում նրա դեմ մահափորձ է կատարվել, գրում է BBC-ն:
Այն ժամանակ այդ կապակցությմաբ տեղացի դեռահաս էր կալանավորվել, բայց դեպքը մինչ օրս գաղտնի է պահվել: 1981-ին թագուհին այցելել էր Նոր Զելանդիայի Դանդին քաղաք: Այդ ժամանակ 17-ամյա Քրիստոֆեր Լյուիսը հինգերորդ հարկի պատուհանից իր հրացանով նշան էր բռնել թագուհու վրա եւ կրակել:
Լյուիսը վրիպել էր, բայց ամբոխում հավաքվածները, որոնք ուզում էին տեսնել թագուհուն անսովոր ձայն էին լսել: Այդ ժամանակ իշխանությունները բացատրել էին, որ մոտակայքում նեոնային ցուցանակ է ընկել:
37 տարի անց հետախուզության գաղտնազերծված արխիվների համաձայն՝ խոսքը թագուհու կյանքին սպառնացող իսկական մահափորձի մասին է: Լյուիսը մեղադրվել էր ոչ թե մահափորձի, այլ հրազենի ապօրինի տիրապետման մեջ:
Շատերը պնդում են, որ Նոր Զելանդիայի իշխանությունները ցանկացել են թաքցնել հնարավոր հանցագործությունը:
Նոր Զելանդիայի ոստիկանության ղեկավարն արդեն հանձնարարել է հետախուզության արխիվների գաղտնազերծված փաստաթղթերի մանրամասն հետաքննություն անցկացնել:
«Լյուիսն իսկապես ցանկացել է սպանել թագուհուն, բայց նա չի կարողացել հարմար դիրք գտնել, որպեսզի լավ նշան բռնի, բացի այդ նրա հրացանն այդքան հզոր չի եղել», - նշվել է նորզելանդական հետախուզության 1997 թվականի զեկույցում:
Որքան հայտնի է Քրիստոֆեր Լյուիսը հոգեկան խանգարումներ է ունեցել եւ մտադիր է եղել սպանել ողջ թագավորական ընտանիքին: Նա պնդել է, որ Ազգային կայսերական պարտիզանական բանակ անվանումով աջակողմյան խմբավորման անդամ է: Ոստիկանության տվյալներով՝ այդ կազմակերպությունը 3 անդամ է ունեցել:

Рассекреченные документы разведки подтверждают появлявшиеся ранее в прессе сообщения о том, что во время визита королевы Елизаветы II в Новую Зеландию в 1981 году на ее жизнь было совершено покушение, пишет BBC.
Тогда в связи с этим был арестован местный подросток, но сам инцидент до сих пор хранился в тайне. В 1981 году королева посетила новозеландский город Дандин. Тогда 17-летний Кристофер Льюис из окна пятого этажа прицелился из своей винтовки в королеву и сделал выстрел.
Льюис промахнулся, но некоторые в толпе, собравшейся, чтобы увидеть королеву, услышали необычный звук. Тогда власти «объяснили» им, что неподалеку сломалась неоновая вывеска.
Согласно рассекреченным 37 лет спустя архивам разведки, выяснилось, что речь шла о настоящей попытке покушения на жизнь монарха. Кристоферу Льюису не было предъявлено обвинений в покушении на убийство, а лишь в незаконном обладании огнестрельным оружием.
В результате многие сейчас утверждают, что власти Новой Зеландии пытались скрыть возможное преступление.
Глава новозеландской полиции уже распорядился провести тщательное расследование рассекреченных документов из архивов разведки.
«Льюис и в самом деле хотел убить королеву, но ему не удалось найти подходящее место, чтобы хорошо прицелиться, к тому же его винтовка была недостаточно мощной», - говорится в докладе новозеландской разведки за 1997 год.
Полиция внимательно следила за действиями Льюиса после этого инцидента, например, во время визиты королевы в Новую Зеландию в 1986 году, так как стражи порядка считали, что этот молодой человек способен на опасные действия.
Насколько известно, Кристофер Льюис страдал от психического расстройства и был убежден в необходимости убить всю королевскую семью. Он утверждал, что является членом крайне правой группировки под названием Национальная имперская партизанская армия. Согласно данным полиции, в этой организации состояло ровно три человека.