Չպետք է լինի իրավաբանական անձ, որն աղբահանության համար գումար չի վճարում: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 3-ին, Գյումրի այցելության ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչապետը գյումրի է այցելել` ծանոթանալու 2017 թ. Շիրակի մարզի եւ համայնքների զարգացման ծրագրերի շրջանակում ըստ ոլորտների իրականացված միջոցառումների արդյունքներին եւ 2018 թ. անելիքներին:
Անդրադառնալով աղբահանության խնդիրներին՝ պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ նախորդ տարվա ընթացքում փակվել է 228, իսկ այս տարի ակնկալվում է փակել 257 աղբավայր: Մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը նշել է, որ Շվեդիայից սպասում են ներդրողների, որոնց հետ քննարկելու են աղբի վերամշակման գործարանի կառուցման ծրագիր: Աղբահանություն կատարելու համար ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց հետ նախորդ տարվա ընթացքում կնքվել է 1972 պայմանագիր: Միաժամանակ, նշվել է, որ մարզում միայն իրավաբանական անձանց թիվը հասնում է 3000-ի, եւ վարչապետը խնդիր է դրել 2018-ի ընթացքում բոլոր իրավաբանական անձանց հետ կնքել պայմանագրեր: «Չպետք է լինի իրավաբանական անձ, որն աղբահանության համար գումար չի վճարում: Մենք նրանից ավելի գումար չենք ցանկանում վերցնել, պարզապես ինքը պետք է վճարի աղբահանության համար»,- ասել է վարչապետը:
Զեկուցվել է նաեւ, որ աղբահանության համար նախորդ տարվա ընթացքում մարզում ծախսվել է 411 մլն դրամ, իսկ գանձվել՝ 190 մլն, որից 95 մլն դրամը՝ ֆիզիկական անձանցից: 2018-ի ընթացքում նախատեսվում է աղբահանության համար գանձումները հասցնել 263 մլն դրամի:

Ни одно юридическое лицо не должно уклоняться от платы за уборку мусора. Об этом 3 марта заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе рабочего визита в Гюмри.
Как сообщили Новости Армении- NEWS.am в пресс-службе правительства, премьер-министр посетил Гюмри, чтобы ознакомиться с итогами мероприятий, проведенных в 2017 году в рамках отраслевых программ развития.
Губернатор Ширакской области Артур Хачатрян отметил, что со шведскими инвесторами будет обсуждаться вопрос по строительству мусороперерабатывающего завода. Также за прошлый год заключено 1972 контракта по сбору мусора как с физическими, так и юридическими лицами. В 2017 году было закрыто 228, и в этом году ожидается закрытие 257 мусорных свалок.
Одновременно отмечено, что в области действует порядка 3 тыс. юридических лиц. Премьер-министр поручил заключить контракты со всеми юридическими лицами в 2018 году. Ни одно юридическое лицо не должно уклониться от платы за уборку мусора. Мы не хотим на них больше заработать , просто юридические лица должны платить за управление по сбору мусора», - сказал Карен Карапетян.
Сообщилось также, на сбор мусора в Ширакской области Армении за 2017 год было потрачено 411 млн.драмов, собрано 190 млн. драмов, из коих 95 млн драмов - от физических лиц. В 2018 году планируется сбор 263 млн. драмов за уборку мусора.