Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Թալին-Լանջիկ, Լանջիկ-Գյումրի հատվածում, որտեղ շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է չինական «Սինոհիդրո» ընկերությունը, թե՛ ժամկետների, թե՛ որակի լուրջ խախտումներ են արձանագրվել դեռեւս աշխատանքների մեկնարկից սկսած։
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանձնարարվել էր դրանք շուտափույթ վերացնել, արագացնել աշխատանքները:
Ասիական զարգացման բանկի պաշտոնյաները եւս մտահոգված էին ծրագրի այս հատվածի իրականացմամբ՝ հաշվի առնելով աշխատակիցների ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցումը: Նրանք նախարարության հետ այս խնդիրները ներկայացրել էին «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության փոխնախագահին, ով վերջին շրջանում այցելել էր Հայաստան:
Չնայած այս ամենին՝ այսօր եւս ընկերության պատասխանատուները Վահան Մարտիրոսյանին հերթական անգամ տարբեր անհիմն պատճառաբանություններ ներկայացրին իրենց թերացումների վերաբերյալ։
Նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ անհանդուրժելի է աշխատանքների նկատմամբ նման անփույթ եւ անպատասխանատու մոտեցումը։ Նա շեշտեց, որ առաջիկա օրերին իրավիճակը կներկայացվի «Power of China» կազմակերպության նախագահին, որի կազմում է ընդգրկված «Սինոհիդրո» ընկերությունը, որպեսզի աշխատանքին ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում ցուցաբերող աշխատակիցները փոխարինվեն արհեստավարժ մասնագետներով։

Еще с момента начала строительных работ на участках Талин –Ланджик, Ланджик – Гюмри дорожного коридора «Север – Юг», которые осуществляются китайской компанией «Синохидро», были зарегистрированы серьезные нарушения как по части их сроков, так и качества.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, после выявления нарушений было дано поручение по их скорейшему устранению, а также ускорению темпов работ.
Представители Азиатского банка развития также были обеспокоены реализацией этой части программы. Они вместе с представителями ведомства представили возникшие проблемы заместителю главы компании «Синохидро», который недавно посетил Армению.
«Несмотря на все это, ответственные компании и сегодня представили Ваану Мартиросяну очередные необоснованные причины относительно недостатков. И.о. министра транспорта, связи и информационных технологий подчеркнул, что подобный непрофессиональный и безответственный подход к работе просто неприемлем. Он подчеркнул, что в ближайшие дни они обратятся к главе организации «Power of China», в состав которой входит и «Синохидро», с предложением заменить непрофессиональных сотрудников на грамотных специалистов», - отметили в Минтрансе Армении.