Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետերբուրգյան միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակում համաշխարհային լրատվական գործակալությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ մեկնաբանել է Թուրքիայի կողմից ռուսական «Ս-400» համալիրների գնման հարցը։Պետության ղեկավարը քննադատել է այդ որոշման համար Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու փորձերը, հայտնում է ՌԲԿ-ն։
«Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ, որոշում է կայացրել ձեռք բերել «Ս-400», դրանով իսկ ստանալով ավելի առաջադեմ, եւ կասեմ առանց չափազանցության, իրենց դասի մեջ լավագույն համակարգեր։ Եվ ի՞նչ։ Մի՞թե դա ինչ- որ զանցանք է»,- ասել է Պուտինը, որին մեջբերում է Anadolu Agency գործակալությունը, որի գլխավոր խմբագիր Մեթին Մութանօղլուն, որը ներկա է գտնվել հանդիպմանը։
Պուտինը օրինակ է բերել այն կոչերը, որոնք հնչում են Վաշինգթոնում՝ Թուրքիա ամերիկյան F-35 կործանիչ ռմբակոծիչների մատակարարումներին խոչընդոտելու մասին։ Ռուսաստանի նախագահը շեշտել է, որ ԱՆկարան ինքնուրույն է կայացնում որոշումներ այն հարցերում, որոնք վերաբերում են անվտանգությանը՝ «առաջնորդվելով իր ազգային շահերից ու հաշվի առնելով արժեքի ու որակի հարցերը»։
«Ո՞ր պետությունն է իրավասու սահմանափակել անկախ երկրի նախաձեռնությունը՝ սեփական անվտանգության տեսակետից ծայրաստիճան զգայուն արտադրանքի ձեռքբերման հարցում, եթե այդ երկիրը պատրաստ է նման ձեռքբերման։ Կարծում եմ, որ դա բացարձակապես անընդունելի մոտեցում է»,- ասել է Պուտինը։
Ապրիլի 9-ին Պուտինը հաստատել է Անկարայի մտադրությունը ձեռք բերել ռուսական «Ս-400» համակարգեր, չնայած այն պատժամիջոցներին, որոնք տարածվել են «Ռոսօբորոնէքսպորտի» վրա։ Ակնկալվում է, որ համալիրների մատակարարումը Թուրքիա կկայանա 2019-ի հուլիսին։

Президент России Владимир Путин на встрече с руководителями ведущих мировых информагентств в рамках Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ) прокомментировал вопрос приобретения Турцией российских систем С-400. Глава государства подверг критике попытки оказать давление на Турцию за это решение, передает РБК
«Турция, являясь членом НАТО, приняла решение о приобретении С-400, тем самым став обладателем наиболее продвинутых и, скажу без преувеличения, самых лучших в своем классе систем. И что из этого? Разве это является какой-либо провинностью?» — сказал Путин, слова которого приводит Anadolu Agency, чей главный редактор Метин Мутаноглу присутствовал на встрече.
Путин привел в качестве примера призывы, которые звучат в Вашингтоне, воспрепятствовать поставкам в Турцию американских истребителей-бомбардировщиков F-35. Российский лидер подчеркнул, что Анкара самостоятельно принимает решения в вопросах, которые касаются ее безопасности, «исходя из своих национальных интересов и принимая во внимание вопросы стоимости и качества».
«Какое государство вправе ограничивать инициативу независимой страны на приобретение крайне чувствительной с точки зрения обеспечения собственной безопасности продукции, если она готова к такому приобретению? Полагаю, что это абсолютно неприемлемый подход», — сказал Путин.
9 апреля Эрдоган подтвердил намерения Анкары приобрести российские С-400, несмотря на санкции, под которые попал «Рособоронэкспорт». Ожидается, что поставка комплексов Турции состоится в июле 2019 года.