Հայերը պահպանել են իրենց նույնականությունը, եւ մենք այստեղ ենք՝ ցույց տալու համար, որ այս փոքր ազգը, որն իր պատմության ընթացքում շատ վիշտ է կրել, վերադարձել է ոչ թե դատապարտելու, այլ ծառայելու: Այս մասին հունիսի 9-ին Երեւանում «Ավրորա-2018». Երկխոսություններ» թեմայով համաժողովի բացման ժամանակ ասաց Նյու Յորքում Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը:
«Մենք կցանկանայինք շրջանակներից դուրս գալ, դառնալ համապարփակի մաս, ահա թե ինչու ենք այսօր այստեղ, որ հասկանանք՝ կարո՞ղ ենք արդյոք մենք դա անել»,- նշեց Գրեգորյանն իր ողջույնի ելույթում:
Նրա խոսքով՝ «Ավրորան» ցանկանում է մարդկանց հիշեցնել. «Արժեքները դեռեւս կարեւոր են, մարդասիրությունը նախկինի նման կարեւոր նշանակություն ունի, նշանակություն ունի արժանապատվությունը»:
«Վերապրելու հետ առաջանում է պատասխանատվությունը, իսկ պատասխանատվությունը գործողություն է, այլ ոչ թե սոսկ բառեր»,- շեշտեց նա:

The Armenians have kept their identity, and we are here to show that this small nation devastated during many chapters of its history returned not to condemn but to serve, Co-Founder of Aurora Humanitarian Initiative said.
Vartan Gregorian, President of the Carnegie Corporation of New York, opened the 2018 Aurora Dialogues conference in Yerevan.
“We would like to transcend, be part of the universal, this is why we are here today, to see if what we are doing can make a difference,” Gregorian said in his opening speech.
According to him, Aurora wants to reach out to remind people “the values still matters, humanity still matters and dignity matters.”