Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ քննարկել է խորհրդարանի մակարդակով ռուս-ամերիկյան երկխոսության վերականգնման հնարավորությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել օրենսդիր իշխանության մարմինների շփումների վերականգնման հնարավորություններին:
Կողմերը քննարկել են հուլիսի 16-ին Հելսինկիում նախատեսվող Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, ինչպես նաեւ մի շարք միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրներ:
Ամերիկացի խորհրդարանականների պատվիրակության  կազմում են Ալաբամա նահանգից սենատոր, Կոնգրեսի հատկացումների կոմիտեի նախագահ Ռիչարդ Շելբին, Լուիզիանա նահանգի սենատոր Ջոն Քենեդին, Հյուսիսային Դակոտա նահանգից Ջոն Հուվենը, Հարավային Դակոտայից Ջոն Թունը, Կանզասից Ջերի Մորանը, Մոնտանայից Սթիվ Դեյնեսը, ինչպես նաեւ Տեխաս նահանգից Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քեյ Գրեյնջերը:

Глава МИД России Сергей Лавров обсудил с американскими конгрессменами  возможность восстановления российско-американского диалога по линии парламентов.
Как сообщает пресс-служба МИД РФ, в ходе встречи особое внимание было уделено возможностям восстановления контактов по линии органов законодательной власти.
Стороны обсудили подготовку встречи лидеров РФ и США Владимира Путина и Дональда Трампа в Хельсинки 16 июля, а также ряд международных и региональных проблем.
В состав делегации американских парламентариев входят сенатор от штата Алабама, председатель комитета Конгресса по ассигнованиям Ричард Шелби, сенатор от штата Луизиана Джон Кеннеди, от штата Северная Дакота Джон Хувэн, от штата Южная Дакота Джон Тун, от Канзаса Джерри Моран, от Монтаны Стив Дэйнес, а также член Палаты представителей от штата Техас Кей Грэйнджер.