Մեխիկոյի արվարձանում սեփական տանը կողոպուտի ժամանակ սպանվել է վաստակավոր լրագրող, 80-ամյա Լուիս Պերես Գարսիան, հայտնել է Մեքսիկայի Լրագրողների ասոցիացիաների ֆեդերացիան, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ֆեդերացիայի տեղեկություններով՝ Պերես Գարսիան մահացել է գլխին ստացած հանցագործների հարվածից: Կողոպուտից հետո չարագործները տունը հրկիզել են, որտեղ լրագրողը մենակ էր ապրում: Լրագրողի մարմինը հայտնաբերվել է բեկորների տակ հրշեջների կատարած աշխատանքից հետո: Փորձագետները սկզբում ենթադրում էին, որ Պերես Գարսիան մահացել է շնչահեղձությունից եւ այրվածքներից, սակայն առավել մանրակրկիտ զննմամբ պարզվել է մահվան բռնության պատճառը:
Ավելի քան 30 տարի Պերես Գարսիան ղեկավարել է Encuesta de Hoy պարբերականը, մտել է Մեքսիկայի առաջատար լրագրողների ազգային ասոցիացիայի մեջ, մասնակցել է երկրի հասարակական կյանքին:
Մեքսիկայում 2017 թվականին սպանվել է 12 լրագրող, իսկ 2018-ի սկզբից ի վեր՝ արդեն 10: 2000 թվականից երկրում զոհվել է ընդհանուր 197 լրագրող, 20-ն անհետ կորել է, գրանցվել է մոտ 50 հարձակում լրատվամիջոցների շենքերի վրա:

Honored journalist, 80-year-old Luis Perez Garcia was killed in a suburb of Mexico City in his own house during a robbery, RIA Novosti reported referring to the Mexican Federation of the Association of Journalists.
According to the source, after the robbery, the attackers set fire to the house. The journalist's body was found under the wreckage after the firemen's work. Initially, the experts assumed that Perez Garcia died of suffocation and burns, however the examination revealed violent causes of death.
Perez Garcia headed the publication of Encuesta de Hoy for more than 30 years, he was participating in public life of the country.
Twelve journalists were killed in Mexico in 2017, and since early 2018 - already 10. Since 2000, 197 journalists were killed, 20 are missing, and about 50 cases of attacks on media buildings were recorded.