ԱՄՆ-ն եւ Ճապոնիան Հավայան կղզիների ափերի մոտ հաջողությամբ փորձարկել են Aegis հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը, հաղորդում է Reuters-ը:
Lockheed Martin Corp-ի Aegis համակարգը «վստահեցնում է, որ Ճապոնիան կկարողանա հաղթահարել տարածաշրջանում առաջացող սպառնալիքները», - ասել է ԱՄՆ-ի Հակահրթիռային պաշտպանության գործակալության տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Սեմ Գրեյվզը:
Անցյալ տարի Ճապոնիան, որոշել էր ԱՄՆ-ի Aegis համակարգի միջոցով ընդլայնել իր հնարավորությունները հակահրթիռային պաշտպանության ոլորտում ի պատասխան Հյուսիսային Կորեայի հրթիռների աճող սպառնալիքին:
Տոկիոն զգուշությամբ է վերաբերում միջուկային զենքի եւ բալիստիկ հրթիռնեի ծրագրերից հրաժարվելու մասին Փհենյանի խոստումներին:
Ճապոնիան նաեւ հայտարարել է, որ իր հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը նախատեսված են միայն ինքնապաշտպանության համար են եւ վտանգ չեն ներկայացնում Ռուսաստանի համար, որը մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում ամերիկյան հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի տեղակայման ջանքերի կապակցությամբ:

США  и Япония успешно испытали  систему противоракетной обороны Aegis у побережья Гавайских островов, передает Reuters.
Испытания  системы Aegis от Lockheed Martin Corp «обеспечивает уверенность в том, что Япония сможет победить развивающиеся угрозы в регионе», - заявил директор Агентства США по противоракетной обороне (MDA), генерал-лейтенант Сэм Грейвз.
Япония в прошлом году решила расширить свои возможности в области противоракетной обороны с помощью американской системы Aegis в ответ на растущую угрозу со стороны северокорейских ракет.
Токио с осторожностью относится к обещаниям Пхеньяна отказаться от своих программ по ядерному оружию и баллистическим ракетам.
«Мы полны решимости помочь правительству Японии в повышении потенциала национальной противоракетной обороны против новых угроз», - сказал Грейвс.
Япония также заявила, что ее системы противоракетной обороны предназначены только для самообороны и не представляют угрозы для России, которая выразила озабоченность в связи с усилиями по  установлению американских систем противоракетной обороны в регионе.