Ուգանդայի ընդդիմադիր Ռոբերտ Կյագուլանին իշխանություններին մեղադրում է իրեն ու եւս մեկ պատգամավորի խոշտանգելու մեջ՝ այն բանից հետո, երբ նրանք ձերբակալվել են անցյալ ամիս նախագահ Յովերի Մուսեվենիի շարասյան ուղղությամբ քարեր նետելու համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Իշխանությունները հերքում են այս հայտարարությունը: Կյագուլանիին եւ նրա կողմնակիցներին երկրի առաջնորդի մեքենայի ուղղությամբ քարեր նետելու մեղադրանք է առաջադրվել. նախագահն Արիա քաղաք էր մեկնում՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին իշխող կուսակցությունից թեկնածուի օգտին քարոզչություն իրականացնելու:
«Ուգանդան դժգոհ է ԵՄ-ի կողմից անօրինական գործողություններին լուռ համաձայնության առիթով, որոնք կատարում են Եվրոպայի կողմից աջակցություն ստացող ինստիտուտներն ու քաղաքական գործիչները»,- ասել է կառավարության ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ Ուգանդայի հանդեպ ԵՄ-ի թշնամական վերաբերմունքը պայմանավորված է Չինաստանի հետ հարաբերությունների ակտիվացմամբ:
Եվրամիությունը զգալի նյութական աջակցություն է ցուցաբերում Ուգանդային՝ ֆինանսավորելով խոշոր ավտոմայրուղիների եւ այլ ենթակառուցվածքների շինարարությունը:

Угандский оппозиционер Роберт Кягулани обвиняет власти в том, что он и еще один депутат подверглись пыткам после того, как они были арестованы за  то, что бросали камни в кортеж президента Йовери Мусевени в прошлом месяце, пишет Reuters
Власти отрицают это заявление.
Кягулани и его сторонникам было предъявлено обвинение в забрасывании камнями автомобиля, в котором находился лидер страны, когда он передвигался по городу Ария, проводя там агитацию кандидата от правящей партии на предстоящих парламентских выборахю
«Уганда недовольна молчаливым одобрением со стороны ЕС противозаконных действий, которые совершают институты и политики, поддерживаемые Европой», - сказал представитель правительства, добавив, что враждебное отношение ЕС к Уганде связано с активизацией отношений с Китаем.
ЕС оказывает существенную материальную поддержку Уганде, финансируя строительство крупных автомагистралей и другой инфраструктуры.