ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է 2016 թվականին նախագահական ընտրություններին «ռուսական միջամտության» գործին վերաբերող փաստաթղթերի գաղտնազերծման ծրագրերի մասին, որոնք, նրա խոսքով, կհրապարակայնացնեն ՀԴԲ-ում տեղի ունեցող «իսկապես վատ բաներ», հայտնում է Associated Press գործակալությունը:
Փաստաթղթերի գաղտնազերծման որոշումը, որը Թրամփն ընդունել է ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի հետաքննությամբ նրա աճող վրդովմունքի ժամանակ, կարող է հանգեցնել աղբյուրների եւ մեթոդների բացահայտման ու ազդել տեղեկությունների գաղտնիության մասին օրենքի վրա, AP-ին ասել են աղբյուրները:
ՀԴԲ-ին առնչվող փաստաթղթերի գաղտնազերծման մասին հրամանը Թրամփին եւ հետախուզական գերատեսչություններին, հավանաբար, միմյանցից էլ ավելի կհեռացնի: Դրանից զատ, մտավախություններ է հարուցում այն, որ Թրամփը տեղեկատվությունը գաղտնազերծում է սեփական քաղաքական օգուտի համար, նշված է հոդվածում:
AP-ն նշում է, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունն արդեն սկսել է հրամանի կատարումը, սակայն առայժմ պարզ չէ, թե կոնկրետ երբ կհրապարակվեն «ռուսական գործով» փաստաթղթերը:
NBC News հեռուստաալիքը հայտնել է, որ հետախուզության համայնքում հույս ունեն, որ իրենց՝ փաստաթղթերի վերանայման հասանելիություն կընձեռեն: Ամերիկացի նախկին եւ գործող պաշտոնյաների տեղեկություններով՝ ՀԴԲ, արդարադատության նախարարության եւ ազգային հետախուզության պաշտոնատար անձինք հույս ունեն, որ Սպիտակ տունը իրենց թույլ կտա գաղտնազերծումից առաջ փաստաթղթերը վերանայել եւ գնահատել հնարավոր վնասը, մինչեւ տեղեկությունների հրապարակումը պարտադրելը:
Հետախուզության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները վստահ են, որ գաղտնազերծված փաստաթղթերը «ահռելի վնաս» կհասցնեն, հայտնում է NBC-ն:
ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը Hill.TV-ի հետ էքսկլյուզիվ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ ՀԴԲ մերկացումը կարող է դառնալ իր նախագահության գլխավոր ձեռքբերումը: Hill-ի փոխանցմամբ՝ նա հարցազրույցում հայտնել է, որ որոշել է փաստաթղթերը գաղտնազերծել, որպեսզի հանրությանը ցույց տա, որ ՀԴԲ-ն իր հետաքննությունը խաբեությունից է սկսել, եւ որ այս գերատեսչության մերկացումը կարող է դառնալ իր կառավարման «ձեռքբերումներից» մեկը:

Президент США Дональд Трамп объявил о планах рассекретить документы, относящиеся к делу о «российском вмешательстве» в американские выборы президента 2016 года, которые, по его словам, раскроют «действительно плохие вещи», происходящие в ФБР, сообщило агентство Associated Press.
Решение о рассекречивании документов, которое принималось Трампом во время возрастающего возмущения президентом из-за расследования спецпрокурора США Роберта Мюллера, может повлечь за собой раскрытие деликатных источников и методов и повлиять на закон о конфиденциальности данных, рассказали эксперты AP.
Приказ о рассекречивании документов, которые коснутся ФБР, вероятно, еще больше отдалят Трампа и разведывательные ведомства друг от друга. Помимо этого, вызывает опасения и то, что Трамп рассекречивает информацию для своей собственной политической выгоды, говорится в материале.
Как отмечает AP, минюст США уже начал выполнять приказ, однако неясно, когда именно документы по «российскому делу» будут обнародованы.
Американский телеканал NBC News рассказал, что в разведывательном сообществе надеются, что им дадут доступ к пересмотру документов. Согласно информации бывших и нынешних американских чиновников, должностные лица из ФБР, министерства юстиции и нацразведки надеются, что Белый дом позволит им пересмотреть документы перед рассекречиванием и оценить возможный ущерб, прежде чем их обяжут обнародовать информацию, передает Gazeta.
Бывшие высокопоставленные чиновники разведки уверены, что рассекречивание документов нанесет «огромный ущерб», сообщает NBC.
Американский лидер Дональд Трамп в эксклюзивном интервью Hill.TV заявил, что разоблачение ФБР может стать главным достижением его президентства. Как передает издание Hill, в интервью он сообщил, что решил рассекретить документы, чтобы показать общественности, что ФБР начало свое расследование с обмана, и что разоблачение данного ведомства может стать одним из «достижений» его правления.