Հնագետները Գվատեմալայի հյուսիսում ավելի քան 60 հազար հինավուրց իրեր են գտել, որոնք պատկանել են մայա քաղաքակրթությանը՝ գում է Newsweek-ը։
Նոր բացահայտումներից կարելի է եզրակացնել, որ հին քաղաքակրթության քաղաքները եղել են ավելի սերտ կապված եւ ավելի խիտ բնակեցված, քան ենթադրվում էր նախկինում։
Մասնագետներն ասում են, որ այժմ անհրաժեշտ է «այս վայրերի այն ժամանակվա ժողովրդագրության, գյուղատնտեսության եւ տնտեսության վերագնահատում» կատարել։
Հետազոտության հեղինակ Մերի Ջեյն Ակունյան նշել է, որ բացահայտումը նման է «ակնոց դնելուն, երբ տեսադաշտը լողում է»։

Археологи обнаружили более 60 000 древних предметов в северной Гватемале, которые принадлежали цивилизации майя, пишет Newsweek.
Новые открытия и исследования дают повод предполагать, что города древней цивилизации были более тесно связаны и были заселены более плотно, чем предполагалась ранее.
Кроме того, ученые полагают, что население в этом регионе было больше, чем думали раньше - от 7 до 11 миллионов человек.
Специалисты пишут, что теперь необходима «переоценка демографии, сельского хозяйства и экономики этих мест тех времен».
Автор исследования, Мэри Джейн Акунья, отметила, что открытие похоже на «надевание очков, когда зрение размыто».