Բարսելոնում տեղի ունենում շաբաթ մահացած օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեի հուղարկավորության արարողությունը, հայտնում է 24 Horas-ը:
Արարաղությանը, որն անցկացվում է սգո ծեսերի «Լես Կորտս» կենտրոնում, մասնակցում են թագուհի Սոֆյան, Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը, Կատալոնիայի վարչապետ Կիմ Տորան, Կատալոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Ռոժե Տորենը, Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Պաբլո Կասադոն եւ նրա կատալոնական բաժանմունքի ղեկավար Խավիեր Գարսիա Ալբիոլը, տենոր Խոսե Կարերասը, Բարսելոնի քաղաքապետ Ալա Կոլաուն, Կատալոնիայում Իսպանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Տերեսա Կունիլյերան, Իսպանիայի մշակույթի նախարար Խոսե Գիրաոն, «Լիսեո» թատրոնի ղեկավարությունը եւ շատ ուրիշներ:
Արարողությունից հետո Կաբալյեն կհուղարկավորվի Սան Անդրեու գերեզմանատանը, որտեղ հանգչում են նրա ծնողները:
Ազգականները հայտարարել են, որ նախատեսում են առաջիկայում տեղական եկեղեցիներից մեկում հոգեհանգստի պատարագ մատուցել:
Իսպանիայի մշակույթի նախարար Խոսե Գիրաոն առաջարկել էր երգչուհու հետ հրաժեշտ անկացնել ե՛ւ Բարսելոնում «Լիսեո» թատրոնում, ե՛ւ Մադրիդում՝ «Թագավորական թատրոնում» կամ «Սարսուելեում»:
Երգչուհու հրաժեշտի արարողությունը սկսվել է շաբաթ սգո ծեսերի «Լես Կորտս» կենտրոնում: Ինչպես նախօրեին պարզաբանել է երգչուհու զարմուհին (նրա անունը նույնպես Մոնսերատ Կաբալյե է), որը երկար տարիներ նրա ներկայացուցիչն էր եւ մտերիմ ընկերուհին, այդպիսին է եղել իր՝ Կաբալյեի ցանկությունը, որ հրաժեշտի արարողությունը համեստ անցկացվի:
Բարսելոնի «Լիսեո» օպերային թատրոնը, որի բեմին երգչուհին հանդես է եկել 200 անգամ, իջեցրել շենքի վրայի դրոշը եւ բացել ցավակցությունների գիրք: Թատրոնում որոշել են այս սեզոնի «Պուրիտաններ» ներկայացումը նվիրել Կաբալյեին:
Մադրիդում Թագավորական թատրոնը, որտեղ Կաբալյեն վերջին անգամ երգել է 2004 թվականին՝ «Կլեոպատրա» օպերայում, շաբաթօրյա «Ֆաուստ» ներկայացումը նվիրել է նրա հիշատակին:
Մոնսերատ Կաբալյեն 85 տարեկանում մահացել է շաբաթ Բարսելոնի «Սանտ Պաու» հիվանդանոցում: Նա հոսպիտալացվել էր սեպտեմբերին լեղապարկի խնդիրների պատճառով: Սակայն բժիշկներն այդպես էլ չեն կարողացել նրան փրկել:

Церемония похорон оперной певицы Монсеррат Кабалье, скончавшейся в субботу, проходит в Барселоне, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал 24 Horas.
На церемонию, которая проходит в центре погребальных ритуалов «Лес-Кортс», прибыли королева София, премьер Испании Педро Санчес, глава женералитета Каталонии Ким Торра, спикер каталонского парламента Роже Торрен, лидер Народной партии Пабло Касадо и глава ее каталонского отделения Хавьер Гарсия Альбиоль, тенор Хосе Каррерас, мэр Барселоны Ала Колау, лидер каталонского отделения партии «Граждане» Инес Арримадас, представитель правительства Испании в Каталонии Тереса Кунильера, министр культуры Испании Хосе Гирао, руководство театра «Лисео» и многие другие.
После церемонии Кабалье будет захоронена на кладбище Сан Андреу, где покоятся ее родители.
Родственники объявили, что также планируют в ближайшее время провести заупокойную службу в одной из местных церквей.
Министр культуры Испании Хосе Гирао предложил также провести прощание с певицей и в Барселоне, в театре «Лисео», и в Мадриде — в «Королевском театре» или в «Сарсуэле».
Прощание с певицей началось в субботу в центре погребальных ритуалов «Лес-Кортс». Как накануне пояснила племянница певицы (ее также зовут Монсеррат Кабалье), которая в течение долгих лет была ее представителем и близкой подругой, таково было желание самой Кабалье – провести церемонию прощания скромно.
Барселонский оперный театр «Лисео», на сцену которого певица поднималась 200 раз, приспустил флаги на здании, расположенном на Рамбле, и открыл книгу соболезнований. В театре приняли решение посвятить Кабалье спектакли «Пуритане» этого сезона.
Королевский театр в Мадриде, где Кабалье в последний раз пела в 2004 году, исполняя партию в опере «Клеопатра», посвятил ее памяти субботний спектакль «Фауст».
Монсеррат Кабалье скончалась в субботу в барселонской больнице «Сант Пау» в возрасте 85 лет. Она была госпитализирована в сентябре из-за проблем с желчным пузырем. Однако врачи так и не смогли ее спасти.