Տարվա սկզբից «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերությունը գրանցել է 1464 ճանապարհատրանսպորտային պատահար։ Պատահարների ամենամեծ քանակը գրանցվել է փետրվարի 1-ին (120) եւ փետրվարի 4-ին (74)։ Ընկերությունն արդեն փոխհատուցել է 350 դեպքի համար՝ մեկ պատահարի գծով հատուցման միջին չափը 162 հազ. դրամ է (մոտ 440 դոլար)։
«Ռոսգոսստրախ Արմենիա»-ի գործադիր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանի խոսքով՝ արդեն տեղի ունեցած պատահարների համար ընկերությունը կվճարի մոտ 300 մլն դրամ (մոտ 820 հազ. դոլար) հատուցում։ Նա այդ ծավալները «մտահոգիչ» անվանեց, սակայն հույս հայտնեց, որ ձմռան ավարտից հետո ճանապարհային պատահարները կնվազեն։
Գ. Գրիգորյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ արդեն նկատվում են կեղծարարության աճի միտումներ։ Մասնավորապես՝ ՃՏՊ-ից հետո առավել քիչ վնասված մեքենայի սեփականատերը ողջ մեղքն իր վրա է վերցնում, որպեսզի փոխհատուցումը մեծ լինի։ Սակայն ապահովագրական ընկերության տնօրենը զգուշացնում է, որ դրանով վարորդներն իրենք իրենց արջի ծառայություն են մատուցում, քանի որ հաջորդ տարիներին ԱՊՊԱ պայմանագրերը նրանց ավելի թանկ կվաճառվեն։

A total of 1464 road accidents have been registered by Rosgosstrakh-Armenia agency since the beginning of 2011. Most cases were registered on February 1 and 4. The company has paid 350 accident compensations, on average about $440 for each.
Company’s executive Gagik Grigoryan says about $820,000 will be paid for the accident which had already occurred. He calls the figures “alarming” but is hopeful the number of accidents will reduce at the end of winter.
Grigoryan stressed fraud cases also increase. In particular, owners of damaged cars shoulder blame to get larger compensation. However, director of the insurance company warned the contracts will be more expensive for these drivers in the future.