Պակիստանի Գերագույն դատարանը ուրբաթ որոշում է ընդունել իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի FETO կազմակերպությունն ահաբեկչական ճանաչելու մասին, հայտնում է Անատոլիական գործակալությունը:
Դատարանի որոշումը եւ հակաահաբեկչական հայեցակարգի մեջ համապատասխան փոփոխություններ կատարելու կարգադրությունն ուղարկվել են ՆԳՆ: Որոշման համաձայն՝ Պակիստանում Գյուլենի շարժմանն առնչվող բոլոր դպրոցները պետք է փոխանցվեն թուրքական պետական «Մաարիֆ հիմնադրամի» ենթակայությանը, որն Անկարայի անունից Թուրքիայի սահմաններից դուրս կրթական ծրագրեր է իրականացնում:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի ԶՈՒ մի խումբ զինվորականներ եւ սպաներ պետական հեղաշրջման փորձ էին ձեռնարկել: Հիմնական դիմակայությունը ծավալվել էր Ստամբուլում եւ Անկարայում, զոհվել էր 250 մարդ՝ չհաշված խռովարարներին, ավելի քան 2 հազարը վիրավորվել էր: Անկարան խռովության կազմակերպման մեջ մեղադրում է ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում մշտական բնակություն հաստատած  Գյուլենին եւ նրա հետ կապված FETO-ին: Թուրքիան Վաշինգթոն պաշտոնական հարցում էր ուղարկել իսլամական քարոզչին իրեն հանձնելու մասին: Անկարան, օգտվելով երկկողմ համաձայնությունների եւ միջազգային օրենսդրության հնարավորություններից, նաեւ այլ երկրներում է պայքար մղում FETO-ի հետ կապ ունեցող կառույցների դեմ:

Верховный суд Пакистана постановил в пятницу признать организацию исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена FETO террористической, сообщает Анатолийское агентство.
Решение суда и распоряжение внести соответствующие изменения в контртеррористическую доктрину направлены в МВД. В соответствии с вердиктом, все школы, относящиеся к движению Гюлена в Пакистане, будут переданы в ведение турецкого государственного «Фонда Маариф», который от имени Анкары реализует образовательные программы за пределами Турции.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более двух тысяч получили ранения. В подготовке путча Анкара обвиняет постоянно проживающего в штате Пенсильвания Гюлена и связанную с ним FETO. Турция официально запросила Вашингтон выдать ей исламского проповедника. Также Анкара, пользуясь возможностями двусторонних договоренностей и международным законодательством, продолжает борьбу со связанными с FETO структурами в других странах.