Հայաստանն ու սփյուռքը պետք է օգտագործեն իրենց ազդեցությունը միջազգային ասպարեզում խնդիրները լուծելու համար: Այդ մասին ապրիլի 26-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Լիոնի փոխքաղաքապետ Ժորժ Քեփենեկյանը:
Նա նշել է, որ, հաշվի առնելով աշխարհում բարդ դիվանագիտական իրավիճակը, պետք է միավորել ջանքերը եւ ճնշում գործադրել տարբեր միջազգային կառույցների վրա այս կամ այն խնդիրները լուծելիս:
«Անհրաժեշտ է ամրապնդել սփյուռքը, քանի որ Հայաստանն ունի ուժեղ սփյուռքի կարիքն այնպես, ինչպես սփյուռքն ունի ուժեղ Հայաստանի կարիքը: Անցել է Հայաստանի եւ սփյուռքի միջեւ հարաբերություններում ռոմանտիզմի շրջանը, ժամանակն է առավել պրագմատիկ համագործակցության, եւ ես տեսնում ե, որ հայերի նոր սերունդը լի է վճռականությամբ պետության զարգացմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու համար»,-նշել է նա:
Ժորժ Քեփենեկյանի կարծիքով՝ Հայաստանում մտածողության եւ իրադարձություններն ընկալելու այս կամ այն փոփոխությունների պարագայում սփյուռքը պետք է կարողանա արձագանքել համապատասխան կերպով:
«Ես կածում եմ, որ եթե կան փոփոխություններ Հայաստանում ընկալումների եւ մտածողության առնչությամբ, ապա սփյուռքում եւս պետք է կատարվեն փոփոխություններ»,-պարզաբանել է փոխքաղաքապետը:
Ժորժ Քեփենեկյանը նշել է, որ իր այցի նպատակն է «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիր այցելությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումների անցկացումը ապակենտրոնացված համագործակցության հարցերով հայ-ֆրանսիական համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների նախօրեին:
«Հայաստանի իշխանության հետ հանդիպումների ժամանակ մենք համատեղ որոշում ենք կայացրել, որ պետք է միասնական ուժերով ապահովենք քաղաքների եւ շրջանների միջեւ ավելի ինտենսիվ համագործակցությունը եւ չսահանափակվենք տարեկան 1-2 հանդիպումներով: Դա հնարավորություն կտա համագործակցությունն ամրապնդելու, այդ թվում՝ քաղաքական դաշտում»,-հավելել է նա:
Փոխքաղաքապետն ընդգծել է երկու երկրներում հասարակության լայն շերտերի ներգրավումը՝ ներառյալ համալսարանները, ստարտափերը, որոնք կարող են նորարարություն հաղորդել համագործակցությանը:
«Դա թույլ կտա խորացնել համագործակցությունը, որը սկսվել է դեռեւս 30 տարի առաջ՝ 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո»,-ամփոփել է Լիոնի փոխքաղաքապետը:

Армения и диаспора должны использовать свое влияние при решении проблем на международной арене. Об этом во время пресс-конференции 26 апреля заявил вице-мэр Лиона Жорж Кепенекян.
Вице-мэр отметил, что, учитывая сложную дипломатическую ситуацию в мире, нужно объединять усилия и оказывать давление на разные международные структуры при решении тех или иных задач.
«Нужно укреплять диаспору, так как сильная диаспора нужна Армении, так же как диаспоре нужна сильная Армения. Время романтизма во взаимодействиях между Арменией и диаспорой позади, пришло время для более прагматичного сотрудничества, и я вижу, что новое поколение армян полно решимости предпринять шаги для развития государства»,- отметил он.
По мнению Жоржа Кепенекяна, при тех или иных изменениях в мышлении и восприятии событий в Армении, диаспора должна суметь реагировать соответствующим образом.
«Я склонен к тому, что если есть изменение в восприятии и мышлении в Армении, то в диаспоре также должны происходить изменения»,- пояснил вице-мэр.
Жорж Кепенекян отметил, что целью визита является посещение мемориального комплекса «Цицернакаберд», а также проведение встреч с руководством Армении в преддверии подготовительных работах к армяно-французской конференции по децентрализованному сотрудничеству.
«Во время всех встреч с властями Армении мы совместно пришли к тому, что должны вместе обеспечить более интенсивное сотрудничество между городами и регионами, и не ограничиваться 1-2 встречами в течение года. Необходимо привлечь соответствующие государственные ведомства. Это обеспечит более прочную основу взаимодействия, в том числе политическую»,- добавил он.
Вице-мэр подчеркнул важность вовлечения широких кругов общественности двух стран, в том числе университеты, старт-апы, которые могут привнести новшество в сотрудничество.
«Это позволит интенсифицировать взаимодействие между городами и регионами двух стран, которое началось еще 30 лет назад, со времен разрушительного землетрясения 1988 года»,- заключил вице-мэр Лиона.