2019 թվականի ապրիլի 24-25-ին Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատն իր լիագումար նիստերում քննարկել եւ ընդունել է օրենք, որն այլ հարցերի թվում նախատեսում է նաեւ պատիժ այնպիսի ցեղասպանությունների ժխտման համար, ինչպիսին են Ռուանդայի ցեղասպանությունը եւ զանգվածային սպանությունները Սրեբրենիցայում։
Չնայած Բելգիայի հայ համայնքի եւ խորհրդարանի մի քանի անդամների, ինչպես նաեւ ոլորտի մասնագետների ջանքերին, ընդունված տեքստը չի նախատեսում պատիժ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար։ Այս մասին տեղեկացնում է Եվրոպայում «Հայ Դատի» գրասենյակը։
Ինչպես նշվում է հայտարարությունում, փաստորեն, Բելգիան պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը երեք մակարդակում՝ Ներկայացուցիչների պալատ, Սենատ եւ կառավարություն, վարչապետ Չառլզ Միշելի պաշտոնական հայտարարությամբ։
«Բելգիական խորհրդարանի որոշումը՝ օրենքից Հայոց ցեղասպանության բացառման մասին, անընդունելի է եւ խորապես հուսահատեցնող»,- ասել է «Հայ Դատի» գրասենյակի տնօրեն Կասպար Կարամպետյանը։
Նրա խոսքով՝ ափսոս, որ Պալատի ներկայացուցիչների մեծ մասը ուշադրություն չի դարձրել հանրային կարծիքին, բազմաթիվ հոդվածներին, որոնք հրապարակվել են բելգիական առաջատար ԶԼՄ-ներում, իրավապաշտպանների պահանջներին եւ խորհրդարանականների մտցրած լրացումներին։
Կարամպետյանը ընդգծել է, որ հանդուրժողությունը եւ ժխտումը ոգեւորում են ավտորիտար ռեժիմներին, ինչպիսին է Էրդողաի վարչակարգը եւ, ցավոք, կանաչ լույս վառում այլատյացության, հակահայկական հայտարարությունների առջեւ։

During its plenary sessions of 24-25 April 2019 the Chamber of Representatives of Belgium discussed and adopted a law which among other issues penalizes the denial of genocides such as the Rwandese genocide and the Srebrenica massacres.
Despite the efforts of the Armenian community of Belgium and several members of the parliament as well as specialists of the field, the adopted text did not include the penalization of the denial of the Armenian genocide. As a matter of fact, Belgium has officially recognized the Armenian genocide on three levels: the Chamber of Representatives, the Senate and the Government, via the official statement of Prime Minister Charles Michel, EAFJD reported.
“The decision of the Belgian Parliament to exclude the Armenian genocide from the law is unacceptable and deeply disappointing. The prerequisites for the penalization of the denial of Armenian genocide and thus following the example of a number of European countries were there. Tolerating denialism certainly encourages authoritarian regimes, such as that of Erdogan and unfortunately this can give green light to xenophobic anti-Armenian sentiments,” stated Kaspar Karampetian - the president of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD).
Karampetian further elaborated: “It was regretful to see how the majority of the Chamber turned deaf ear to the public opinion, numerous articles published in Belgium’s top media, to the demand of human rights activists and to the amendments of various parliamentarians, whose commitment to justice we highly appreciate”.
“All this certainly means that together with the Armenian community of Belgium we will reinforce our efforts demanding justice for the innocent victims and the descendants of the survivors of the Armenian genocide. After the upcoming elections we intend to work closely with the new Belgian Parliament and bring the issue back on the agenda”, the EAFJD president concluded.