ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի վերաբերյալ քրեական գործն այսօր՝ ապրիլի 29–ին, մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Նոր Նորքի նստավայրի դատավոր Վարդան Լևոնի Գրիգորյանին: Այս մասին NEWS.am–ը տեղեկացավ Դատական դեպարտամենտից:
Հիշեցնենք, որ այսօր վերահսկող դատախազը հաստատել է 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քննված քրեական գործից անջատված մասով՝ ըստ մեղադրանքի Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի, մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն այդ մասով ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար։
Սեյրան Օհանյանը և Յուրի Խաչատուրովը նույնպես մեղադրվում են ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու համար, իսկ Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար:

The criminal case in relation to second President of the Republic of Armenia Robert Kocharyan, former Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan, former Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization Yuri Khachaturov and former Minister of Defense Seyran Ohanyan was inscribed today to Judge of the Court of General Jurisdiction of Yerevan in Nor Nork Administrative District Vardan Grigoryan, reports the Judicial Department.
The overseeing prosecutor confirmed today that the accusatory conclusion with respect to the part separated from the investigated criminal case in relation to the events that took place in Yerevan in the period between March 1st and 2nd, 2008 — according to the charges against Robert Kocharyan, Seyran Ohanyan, Yuri Khachaturov and Armen Gevorgyan — and the criminal case related to this have been forwarded to the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan.
Robert Kocharyan is charged under part 1 of Article 300.1 (overthrow of constitutional order) and point 2 of part 4 of Article 311 (receiving bribe in particularly large amounts) of the Criminal Code of the Republic of Armenia).
Seyran Ohanyan and Yuri Khachaturov are also charged with overthrow of constitutional order, while Armen Gevorgyan is charged under part 1 of Articles 38-300.1 (assisting in overthrow of constitutional order), point 2 of part 4 of Article 311 (receiving bribe in particularly large amounts) and point 1 of part 3 of Article 190 (legitimizing criminally acquired property) of the Criminal Code of the Republic of Armenia.