«Էնիգմա Աստրալիս» ձկնորսական նավը, որի վրա հունվարի 21-ին հրդեհ էր բռնկվել, խորտակվել է Օխոտի ծովում, այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են «Ռոսմորռեչֆլոտում»:
«Հաստատվել է, որ Օխոտի ծովի հատակին հայտնաբերվել է «Էնիգմա Աստրալիս» նավը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Հունվարի 25-ին կորել էր նավի հետ ռադիոլոկացիոն կապը, հունվարի 28-ին որոնողական աշխատանքների ժամանակ «Իմատրա» տրաուլերը հիդրոլոկատորով խորության մեջ օբյեկտ էր հայտնաբերել, ենթադրաբար՝ «Էնիգմա Աստրալիս» նավը:
Մագադանից 130 կմ հեռավորությամբ Օխոտի ծովում ձկնորսությամբ զբաղվող ձկնորսանավը հունվարի 21-ին այրվել էր, հրդեհը չէր դադարել գրեթե 4 օր: Անձնակազմի բոլոր անդամներին առաջին իսկ օրը տարհանել էին: Փրկարարները սկզբում չէին կարողանում նավի վրա իջնել պայթյունի վտանգի, այնուհետեւ փոթորկի պատճառով: Հունվարի 26-ին «Էնիգմա Աստրալիսը» լոկատորների էկրաններից անհետացել էր, սկսվել էր այդ շրջանում գտնվող 11 նավերի մասնակցությամբ որոնողական գործողությունը:

Рыболовецкое судно «Энигма Астралис», на борту которого 21 января возник пожар, затонуло в Охотском море, օб этом ТАСС  сообщили в Росморречфлоте.
«Установлено, что на дне Охотского моря обнаружено судно «Энигма Астралис», - сказал собеседник агентства.
25 января с судном был утерян радиолокационный контакт, 28 января в ходе поисковых работ траулер «Иматра» обнаружил гидролокатором на глубине объект, предположительно, судно «Энигма Астралис».
Находившийся на промысле в Охотском море в 130 км от Магадана рыболовецкий траулер загорелся 21 января, пожар на его борту не прекращался около четырех суток. Всех членов экипажа в первый же день эвакуировали. Сначала спасатели не могли высадиться на судно из-за угрозы взрыва, затем из-за шторма. 26 января «Энигма Астралис» пропала с локаторов, началась поисковая операция с участием 11 судов, которые находились в том районе.