Աթենքում Հայաստանի ու Հունաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ ստորագրվել է 2020 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիրը: Այս մասին հայտնում են ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը այսօր՝ փետրվարի 28-ին, Աթենքում մասնակցել է պաշտպանության բնագավառում հայ-հունական համագործակցության ծրագրերի քննարկմանը և ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններին։ Հույն գործընկերների հետ հանդիպումների ընթացքում ամփոփվել են անցած տարվա գործակցության արդյունքները, քննարկվել է 2020թ. գործակցության ծրագիրը։ Կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության արդյունքներն ու իրականացված միջոցառումները։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ստորագրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարության 2020 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիրը, որը ներառում է 21 միջոցառումներ Հայաստանում և Հունաստանում՝ ուսումնավարժական ծրագրեր հատուկ նշանակության ուժերի, ռազմաբժշկական և մարտավարական պատրաստության այլ ուղղություններով, փորձի փոխանակում կիբեռանվտանգության, ինժեներեկան և այլ բնագավառներում, ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, տեղեկատվության փոխանակում։
Նույն օրը, Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի պաշտպանական գերատեսչությունների՝ պաշտպանական քաղաքականության պաշտոնյաների ձևաչափով կայացած հանդիպման արդյունքներով, ստորագրվել է 2020 թվականի եռակողմ գործողությունների ծրագիրը։ Այն ներառում է տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում, որոնք վերաբերում են տարբեր ոլորտներում ուսումնավարժական եռակողմ ծրագրերին և ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններին։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։ Ներկայացվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները։

The Ministries of Defense of Greece and Armenia have signed a bilateral cooperation plan for 2020 in Athens, as reported the Department of Information and Public Relations at the Ministry of Defense of Armenia.
The delegation led by Head of the Department for Defense Policies at the Ministry of Defense of Armenia Levon Ayvazyan today participated in the discussion on Greek-Armenian cooperation plans and military-political consultations in the defense sector in Athens.
The consultations led to the signing of a plan for cooperation between the Ministries of Defense of Greece and Armenia for 2020 (the plan contains 21 actions to be carried out in Greece and Armenia, including training programs in the directions of special significance forces, military medicine and tactical preparation, exchange of experience in the fields of cyber security, engineering and other fields, military-political consultations and exchange of information).
On the same day, a trilateral action plan for 2020 was signed by the representatives of the Ministries of Defense of Armenia, Greece and Cyprus. The action plan contains dozens of actions to be carried out in Armenia, Greece and Cyprus that concern trilateral training programs and military-political consultations in various sectors.