ԱՄՀ-ն կարող է ավելի շատ կրճատել համաշխարհային աճի կանխատեսումները, քանի որ կորոնավիրուսի համավարակը շատ տնտեսությունների ավելի ուժեղ է հարվածում, քան նախկինում ենթադրվում էր։ Այս մասին հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կառավարող տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիեւան։
«Շատ երկրներից եկող տվյալներն ավելի վատն են, քան մեր առանց այդ էլ հոռետեսական կանխատեսումները»,- Financial Times-ի կազմակերպած ասուլիսում հայտարարել է Գեորգիեւան՝ հավելելով․ «Հավանական է՝ հունիսին մեր կանխատեսումները թարմացնելիս ավելի շատ վատ լուրեր լինեն»։
Մեկ ամիս առաջ ԱՄՀ-ն կանխատեսել էր, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում բիզնեսի փակումը աշխարհը կտանի 1930-ականներին Մեծ դեպրեսիայից հետո խորագույն ռեցեսիայի, ՀՆԱ-ի արտադրության ծավալը 2020թ․ կկրճատվի 3%-ով։
ԱՄՀ-ի բազային սցենարի համաձայն, որը նախատեսում էր համավարակի հետեւանքների թուլացում տարվա երկրորդ կեսին, 2021թ․ աճը պետք է կազմի 5,8%։ Սակայն ԱՄՀ-ն նաեւ հայտարարել է, որ իր կանխատեսումը այն ժամանակ հուսալի չէր եւ կախված էր ստացված տվյալներից։
Գեորգիեւայի խոսքերով՝ տվյալների վատացումը նաեւ կարող է նշանակել, որ զարգացող շուկաներին եւ տնտեսություններին համավարակի դեմ պայքարի համար կպահանջվի ավելի քան 2,5 տրլն դոլար լրացուցիչ ֆինանսավորում։

МВФ может еще больше сократить прогнозы глобального роста, поскольку пандемия коронавируса поражает многие экономики сильнее, чем предполагалось ранее. Об этом заявила управляющий директор Международного валютного фонда Кристалина Георгиева.
«Поступающие данные из многих стран хуже, чем наши и без того пессимистичные прогнозы», - сказала Георгиева во время конференции, организованной Financial Times. «Возможно, в обновлении наших прогнозов в июне будет немного больше плохих новостей».
Месяц назад МВФ прогнозировал, что закрытие бизнеса в рамках борьбы с распространением вируса приведет мир к глубочайшей рецессии со времен Великой депрессии 1930-х годов, объем производства валового внутреннего продукта сократится на 3% в 2020 году.
В соответствии с базовым сценарием МВФ, который предусматривал ослабление последствий пандемии во второй половине года, в 2021 году рост должен составить 5,8%. Но МВФ также заявил, что его прогноз на тот момент был ненадежным и зависел от поступающих данные.
По словам Георгиевой, ухудшение данных также может означать, что развивающимся рынкам и экономикам потребуется более $2,5 триллиона дополнительного финансирования для борьбы с пандемией.