Հայաստանի, Արցախյան ազատագրական շարժման պատմությանը անտեղյակ, հայտարարված հրադադարից հետո ժողովրդի, բանակում ծառայող որդիների ճակատագիրը բախտի քմահաճույքին հանձնած, երկրում ստեղծված իրավիճակի թիվ 1 պատասխանատուն այժմ էլ պարտադրում է սեփական ժողովրդին, որ հայ-ադրբեջանական սահմանը պետք է գծեն թուրքերը եւ ադրբեջանցիները՝ իրենց նախապատվությամբ, իբրեւ թե հիմք ընդունելով խորհրդային միության սահմանները։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է պատպանության նախկին նխրար Սեյրան Օհանյանը:
Նա, մասնավորապես, հավելել է. «Հիշեցում
Խորհրդային միությունը գոյություն չունի արդեն 30 տարի։
Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը դեռեւս հանգուցալուծված չէ։
Չկա երկխոսություն հակամարտող կողմերի միջեւ։
Այսպիսով, ի՞նչ սահմաններ գծելու մասին է խոսքը։
Եզրակացություն
Նորանկախ Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիությունը ոտնձգությունների ենթարկող վարչախումբն իր ղեկավարի հետ ժամ առաջ պետք է հեռանա իշխանությունից։
Իշխանության պետք է գան հայ ժողովրդի շահերը ներկայացնող ուժեր, որոնք էլ ստեղծված իրավիճակում պատասխանատվություն կստանձնեն՝ ապահովելու Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիությունը, բանակցային գործընթացի վերսկսումը եւ արտաքին, ներքին քաղաքականության մեջ պետական գործառույթների համարձակ, լիիրավ իրականացումը»:
Հայաստանի, Արցախյան ազատագրական շարժման պատմությանը անտեղյակ, հայտարարված հրադադարից հետո ժողովրդի, բանակում ծառայող...

Не знающий историю Армении, освободительного Арцахского движения, бросивший на произвол судьбы после объявленного перемирия народ, сыновей, служивших в армии, ответственный №1 за сложившуюся ситуацию в стране сейчас уже принуждает собственный народ к тому, что армяно-азербайджанскую границу должны расчертить  турки и азербайджанцы, по своему предпочтению, исходя из якобы границ Советского Союза. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Напомню, что СССР не существует уже 30 лет. Армяно-азербайджанский конфликт до сих пор не урегулирован. Между конфликтующими сторонами нет диалога. О проведении каких границ идет речь?
Заключение: режим, посягающий на неприкосновенность границ новой независимой Армении, должен вместе со своим руководителем часом раньше уйти. К власти должны прийти силы, представляющие интересы армянского народа, которые в сложившейся ситуации возьмут на себя ответственность за обеспечение неприкосновенности границ  РА, возобновление переговорного процесса и смелое, полное выполнение государственных функций во внешней и внутренней политике».