Փետրվարի վերջին նախատեսվում է Երեւանի բոլոր վարչական շրջաններում տեղադրել թափոնների տեսակավորման 135 կետ՝ յուրաքանչյուր կետում 3-ական կոնտեյներ: Այս մասին փետրվարի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երեւանի քաղաքապետարանին առնընթեր «Շրջակա միջավայրի կանաչապատում եւ պահպանություն» ՊՈԱԿ-ի թափոնների տեսակավորման վարչության պետ Հայկ Հովհաննիսյանը:
Նրա պարզաբանմամբ՝ սկզբնական փուլում տեսակավորվելու է թուղթը (դեղին կոնտեյներներ), ապակին (մոխրագույն կոնտեյներներ), պլատիկը (կապույտ կոնտեյներներ), մնացած բոլոր թափոնների համար նախատեսված են կանաչ կոնտեյներներ: Հետագայում նախատեսվում է տեղադրել կարմիր կոնտեյներներ՝ տեքստիլ թափոնների համար:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքների արդյունքներով այս տարի հնարավոր է կետերի ավելացում կամ աշխատանքների արդյունավետության մեծացման համար այլ միջոցների ընդունում: «Լոգիստիկան եւ աշխատանքի ճիշտ կազմակերպումը հասկանալու համար 1-2 վարչական շրջաններում իրականացվել է փորձնական ծրագիր: Հիմա արդեն ամբողջ Երեւանում տեղադրված են թափոնների տեսակավորման 60 կետեր: Այդպիսի կետեր առայժմ չկան Շենգավիթում, Մալաթիա-Սեբաստիայում, Նուբարաշենում, Էրեբունիում»,- շեշտեց Հովհաննիսյանը:
Պաշտոնյան հավելեց, որ տեսակավորման կանոնների խախտման դեպքում կիրառվելու են զսպող մեխանիզմներ, այդ թվում՝ մինչեւ 50 հազար դրամ տուգանք:

Во всех административных районах Еревана к концу февраля планируется установить 135 точек по сортировке отходов по три контейнера в каждой точке. Об этом на встрече с журналистами 1 февраля заявил начальник управления по сортировке отходов ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» при мэрии Еревана Айк Ованнисян.
Он пояснил, что на начальном этапе будет сортироваться бумага (контейнеры желтого цвета), стекло (контейнеры серого цвета), пластик (контейнеры голубого цвета). Для всех остальных отходов установлены контейнеры зеленого цвета. В дальнейшем предусматривается установить красные контейнеры для текстильного отхода.
По его словам, по итогам работ в этом году возможно увеличение точек или принятие иных мер для повышения эффективности работ. «Для понимания логистики и правильной организации работы реализовывалась пилотная программа в 1-2 административных районах города. Сейчас уже по всему Еревану установлены 60 точек сортировки отходов. Таких точек пока нет в Шенгавите, Малатия-Себастии, Нубарашене, Эребуни», - подчеркнул Ованнисян.
Чиновник добавил, что при нарушении правил сортировки будут применяться сдерживающие механизмы, в том числе штрафы в размере до 50 тысяч драмов.