ԱՄՆ սահմանի մերձակայքում գտնվող Տամաուլիպաս մեքսիկական քաղաքում ոստիկանության 12 աշխատակից է ձերբակալվել զանգվածային սպանությունների մեղադրանքով: Ենթադրվում է, որ նրանք 19 մարդ են գնդակահարել, ապա այրել են նրանց մարմինները, հայտնում է «Լենտա»-ն` վկայակոչելով El Pais-ը:
Այրված դիակները հայտնաբերվել են հունվարի վերջին բեռնատարի մեջ: Դրանցից 16-ը տղամարդիկ էին, մեկը` կին, իսկ երկուսն այնքան էին այրվել, որ սեռը պարզել անհնար է եղել: Ոստիկանությունը պարզել են չորսի ինքնությունը. նրանցից երկուսը հարեւան Գվատեմալայից էին:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները չեն հստակեցրել, թե ինչ դրդապատճառ կարող էին ունենալ մարդասպանները: Սակայն պարբերականը նշում է, որ վայրը, որտեղ հայտնաբերվել են մարմինները, թմրակարտելների միջեւ երկարատեւ վեճի տարածք է հանդիսանում: Հանցավոր սինդիկատները միգրանտներին օգտագործում են ապօրինի նյութեր տեղափոխելու եւ նրանցից գումար են վերցնում իրենց տարածքով անցնելու համար: Նրանք, ովքեր հրաժարվում են վճարել կամ համագործակցել, հաճախ սպանում են վախեցնելու համար, իսկ կոռումպացված ոստիկանների հետ կապեր ունի յուրաքանչյուր կարտել:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին հետաքննող լրագրողները պարզել էին, որ Մեքսիկայի իշխանությունները հանցագործության դեմ պայքարի պատրվակով լրտեսող ծրագրեր են ձեռք բերել, սակայն դրա օգնությամբ հետեւում էին լրագրողներին եւ ակտիվիստներին, ինչպես նաեւ լրտեսման ծառայություններ էին մատուցում կարտելներին կամ նույնիսկ վերավաճառում էին նրանց ծրագրային ապահովումը:

Двенадцать полицейских в мексиканском городе Тамаулипас недалеко от границы с США находятся под арестом: их обвинили в массовом убийстве людей. Предполагается, что они расстреляли 19 человек, а затем сожгли их тела, сообщает Lenta со ссылкой на El Pais.
Сожженные трупы обнаружили в конце января сложенными в грузовой автомобиль. 16 из них принадлежали мужчинам, один — женщине, а еще два были так сильно обожжены, что половую принадлежность установить не удалось. Полицейские выяснили личность четверых погибших: двое из них оказались уроженцами соседней Гватемалы.
Представители полиции не уточнили, что за мотив мог быть у полицейских-убийц. Однако издание указывает, что район, где нашли тела — территория давней распри между наркокартелями. Преступные синдикаты используют мигрантов для транспортировки запрещенных веществ и собирают с них деньги за проход через свою территорию. Тех, кто отказывается платить или сотрудничать, часто убивают для устрашения, а связи с коррумпированными полицейскими есть у каждого картеля.
В декабре прошлого года журналисты-расследователи узнали, что власти Мексики закупали шпионское программное обеспечение под предлогом борьбы с преступностью, однако следили с его помощью за журналистами и активистами, а также оказывали услуги слежки картелям или даже перепродавали им ПО.