ԱՄՆ-ն հինգ տարով երկարաձգել էՌՀԶ-3 պայմանագիրը Ռուսաստանի հետ, հայտարարել է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«ՌՀԶ պայմանագրի ընդլայնումը երաշխավորում է, որ մենք մինչեւ 2026 թվականի փետրվարի 5-ը ստուգելի սահմանափակումներ կունենանք ռուսական միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների, սուզանավերի բալիստիկ հրթիռների եւ ծանր ռմբակոծիչների համար»,- ասվում է Բլինքենի հայտարարության մեջ:
Նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը նախորդ ամիս հայտարարել էր, որ այն կձգտի երկարացնել զենքի վերահսկման մասին պայմանագիրը, որի ժամկետը լրանում է փետրվարի 5-ին: Դա սահմանափակում է Միացյալ Նահանգներին եւ Ռուսաստանին յուրաքանչյուր երկրի համար ոչ ավել, քան 1550 ռազմավարական միջուկային մարտագլխիկի տեղակայմամբ:

США продлили договор СНВ-3 с Россией на пять лет, заявил госсекретарь Энтони Блинкен.
«Продление договора СНВ-3 гарантирует, что у нас будут проверяемые ограничения на российские межконтинентальные баллистические ракеты, БРПЛ и тяжелые бомбардировщики до 5 февраля 2026 года», - говорится в заявлении Блинкена.
Администрация президента Джо Байдена заявила в прошлом месяце, что будет добиваться продления Договора о контроле над вооружениями, срок действия которого истекает 5 февраля. Он ограничивает Соединенные Штаты и Россию на размещение не более 1550 стратегических ядерных боеголовок каждой страной.