Հայաստանում ոմանք սկսել են ասել իբր «կյանքը շարունակվում է»: Ես ձեզ պարզ ասեմ, որ թուրքերի հետ կյանքը չի կարող շարունակվել: Այս մասին փետրվարի 3-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ամբիոնից ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Արթուր Դալլաքյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ թուրքերը հայերի միակ թշնամիներն են՝ նշելով, որ հայ ժողովուրդը այլ թշնամիներ չունի:
«Ինչպե՞ս ընդհանրապես կարելի է կարգավորել կյանքը թուրքերի հետ: Նրանց հետ ի՞նչ բիզնեսների մասին եք ընդհանրապես խոսում: Ես ձեզ պարզ ասեմ՝ նա, ով կսկսի խոսել թուրքերի հետ նման հարաբերությունների մասին, առնվազն պետք է գենետիկ հետազոտություն անցնի: Պետք է հասկանալ, թե նա ինչ է ընդհանրապես ասում: Ինչպե՞ս է դա ընդհանրապես հնարավոր»,- ասաց խորհրդարանականը:
Դալլաքյանը նաեւ խոստովանեց, որ իր մոտ կարծիք է ստեղծվել, թե մարդիկ մոռացել են՝ ով է իրենց անհաշտ թշնամին:
Միեւնույն ժամանակ, նա նշեց, որ Հայաստանում հայտնվել են քաղաքական գործիչներ, ովքեր սատարում եւ պաշտպանում են բիզնես-գործընկերության շրջանակներում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ համագործակցության գաղափարը:
«Բայց ես ձեզ ուղղակիորեն ասում եմ՝ այսօրվա դրությամբ եթե ինչ-որ մեկը թեկուզ մտածում է թուրքերի հետ որեւէ համատեղ քայլերի կամ գործողությունների, նրանց հետ ինչ-որ փոխհարաբերությունների մասին, ապա մի մոռացեք, թե նրանք քանի միլիոն հայ են սպանել իրենց ձեռքերով: Եւ եթե որեւէ մեկը մոռանա այս ամենի մասին եւ որոշի սկսել նրանց հետ հնարավոր համագործակցության քննարկումը, ապա առնվազն պետք է գլուխը պատին տա»,- ընդգծեց քաղաքական գործիչը` կոչ անելով քաղաքացիներին չմոռանալ, թե ովքեր են թուրքերը:
Իր ելույթի վերջում նա հույս հայտնեց, որ սա կլինի վերջին քննարկումը հայերի եւ թուրքերի հնարավոր համագործակցության թեմայի շուրջ:
Հիշեցնենք, որ բուռն ելույթի պատճառը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանի սադրիչ հայտարարություններն էին:

Некоторые в Армении стали говорить, дескать, «жизнь продолжается». Я вам прямо скажу, что жизнь с турками продолжаться не может. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении заявил 3 февраля с трибуны парламента депутат от партии «Процветающая Армения» Артур Далакян.
Он, в частности, отметил, что турки – это единственные враги армян, заметив при этом, что других врагов у армянского народа нет.
«Как вообще можно налаживать жизнь с турками? О каких бизнесах с ними вы вообще говорите? Я прямо скажу, тот, кто начнет говорить о подобных отношениях с турками, как минимум, должен пройти генетическое обследование. Надо понять, что он вообще такое говорит. Как такое вообще возможно?», - заявил парламентарий.
Далакян также признался, что у него сложилось мнение, будто люди позабыли, кто является их непримиримым врагом.
При этом он отметил, то в Армении появились политические деятели, которые поддерживают и выступают за идею сотрудничества с Турцией и Азербайджаном в рамках бизнес-партнерства.
«Но я вам прямо говорю, на сегодняшний день, если кто-то хотя бы задумается о каких-либо совместных шагах и действиях с турками, о каких-то взаимоотношениях с ними, то не забывайте о том, сколько миллионов армян они своими руками поубивали. И если кто-то обо всем этом позабудет, и решит начать обсуждение какого-то возможного сотрудничества с ними, то, как минимум, должен разбить свою голову об стену», - подчеркнул политик, призвав граждан не забывать о том, кто такие турки.
Под конец своего выступления он выразил надежду, что это будет последнее обсуждение на тему возможного сотрудничества между армянами и турками.
Напомним, что бурное выступление вызвано провокационными заявлениями депутат от «Моего шага» Ануш Беглоян.