Դատական ​​օրենսգրքում փոփոխությունները, որոնք նախօրեին հաստատվեցին Հայաստանի խորհրդարանի կողմից, վերանայման կարիք ունեին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը` մեկնաբանելով խորհրդարանի կողմից հաստատված փոփոխությունները Դատական ​​օրենսգրքում, որոնք նախաձեռնվել էին ՀՀ կառավարության կողմից:
Պատգամավորի խոսքով` Կառավարության առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությունն ընդհանուր առմամբ շատ դրական էր: «Օրենսդրական նախաձեռնությունն ամբողջությամբ խնդրահարույց չէր: Դա լավ գաղափար էր, որը բավականին վատ իրականացվեց»,- պարզաբանեց Գորգիսյանը:
Պատգամավորի խոսքով` Հայաստանում նման բարեփոխումներն անհրաժեշտ էին, այդ առումով կա նաեւ միջազգային դրական փորձ, բայց այսօրվա դրությամբ խորհրդարանի կողմից հաստատված օրենքը շատ խնդրահարույց է եւ բարելավման կարիք ունի:
Ճշտող հարցին ի պատասխան` Գեւորգ Գորգիսյանը նշեց, որ «Լուսավոր Հայաստանը» դեռ չի քննարկել եւ չի դիտարկել ընդունված փոփոխությունների սահմանադրականությունը պարզելու համար Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը:
Հիշեցնենք, որ Դատական ​​օրենսգրքում փոփոխությունները նոր դատավորների ի հայտ գալ են ենթադրում, որոնք կզբաղվեն հենց խափանման միջոցների հարցերով: Ընդդիմությունն ընդգծում է, որ այս կերպ իշխանությունները մտադիր են զանգվածային բռնաճնշումներ սկսել:
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների 1/5-ի ձայները (27 ձայն), որոնք խորհրդարանական ընդդիմությունն ունի` ի դեմս «Բարգավաճ Հայաստան»-ի եւ «Լուսավոր Հայաստան»-ի (երկու կուսակցությունները միասին 41 ձայն ունեն` 24 ձայն «ԲԿ»-ից եւ 17-ը` «ԼՀ»-ից: Ավելի վաղ «ԲԿ»-ն NEWS.am-ին եւս հայտնել էր, որ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը չեն դիտարկել:

Одобренные накануне парламентом Армении поправки в Судебный кодекс нуждались в доработках. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил секретарь парламентской фракции партии «Светлая Армения» Геворк Горгисян, комментируя одобренные накануне парламентом поправки в Судебный кодекс, инициированные Правительством Армении.
По мнению депутата, в целом, законодательная инициатива, предложенная Правительством, была весьма позитивной. «Законодательная инициатива не была полностью проблематичной. Это была хорошая идея, которую довольно плохо реализовали. Как-то так», - пояснил Горгисян.
По словам депутата, подобного рода реформы в Армении были необходимы, положительный международный опыт в этой связи также имеется, однако одобренный на сегодняшний день парламентом закон весьма проблематичен и нуждается в доработках.
В ответ на уточняющий вопрос Геворк Горгисян отметил, что «Светлая Армения» пока не обсуждала и не рассматривала вопрос об обращении в Конституционный суд с целью уточнения конституционности принятых поправок.
Напомним, что изменения в Судебный кодекс сводятся к появлению новых судей, которые будут заниматься именно вопросами меры пресечения. Оппозиция подчеркивает, что таким образом власти намерены начать массовые репрессии.
Отметим, что для обращения в Конституционный суд необходимы голоса 1/5 депутатов (27 голосов), которые у парламентской оппозиции в лице «Процветающей Армении» и «Светлой Армении» имеются (у обеих партий в совокупности имеется 41 голос: 24 – у «Процветающей Армении» и 17 – у «Светлой Армении»). Ранее в «ПА» также заявили Новости Армении – NEWS.am, что вопрос обращения в КС не рассматривали.