ԱՄՆ-ի առափնյա պարեկությունը Բահամյան կղզիների անմարդաբնակ կղզուց տարհանել է Կուբայի երեք քաղաքացիների, որոնք այնտեղ, ենթադրաբար, անցկացրել են 33 օր, հայտնում է գերատեսչությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Առափնյա պարեկությունը երեքշաբթի օրը փրկել է Կուբայի երեք քաղաքացու, որոնք, ըստ առկա տեղեկատվության, 33 օր Բահամյան Անգիլյա-քեյ կղզում են եղել»,- ասված է ԱՄՆ առափնյա պահպանության 7-րդ շրջանի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
Ծառայության թռիչքային անձնակազմերից մեկը «սովորական պարեկության» ժամանակ նկատել է ինքնաշեն դրոշ ծածանող մարդկանց: Փրկարարները կապ հաստատելու համար մարդկանց մոտ սնունդ, ջուր եւ ռադիո են նետել: Դեպքի վայր ժամանած մեկ այլ ուղղաթիռ կուբացիներին տեղափոխել է Ֆլորիդա նահանգի Քի Ուեսթ քաղաքի մոտակայքում գտնվող բժշկական կենտրոն:
Կուբայից երկու տղամարդը եւ մեկ կինը հայտնվել են անմարդաբնակ կղզում այն բանից հետո, երբ նրանց նավը շրջվել է։ Փրկարարներից մեկի խոսքով՝ շատ զարմանալի է, որ նրանք գտնվում են «այդքան լավ վիճակում», հայտնում է WPLG հեռուստաալիքը: Նրանք հավանաբար կոկոսով են սնվել:

Береговая охрана США эвакуировала трех граждан Кубы с необитаемого острова на Багамах, которые провели на нем, предположительно, 33 дня, сообщает ведомство, передает РИА Новости.
«Береговая охрана во вторник спасала трех граждан Кубы, которые, по имеющейся информации, находились на острове - ред. Ангилья-кей, Багамские острова, на протяжении 33 дней», - говорится в заявлении, размещенном на сайте 7-го округа Береговой охраны США.
Один из летных экипажей службы заметил людей, махавших самодельным флагом, во время «обычного патрулирования». Спасатели сбросили людям еду, воду и радио для того, чтобы установить связь. Еще один вертолет, прибывший на место происшествия, доставил кубинцев в медицинский центр рядом с городом Ки-Уэст, штат Флорида.
Двое мужчин и одна женщина из Кубы оказались на необитаемом острове после того, как их лодка перевернулась. По его словам, он был поражен, что они находятся в «такой хорошей форме», сообщает телеканал WPLG. Питались они, вероятно, кокосами, отметил Догерти.