Հայաստանը չի կարող հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Նա նշեց, որ Թուրքիայի քաղաքական վերնախավը պարբերաբար բարձրաձայնում է այս հարցը, Անկարան Հայաստանին առաջարկում է հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության խնդրից, սակայն դա ներառված է Հայաստանի անկախության հռչակագրում, որը Սահմանադրության մաս է կազմում:
«Ամենակարեւորը` ցեղասպանության հիշատակը, հայ ժողովրդի հավաքական հիշողության բաղկացուցիչ մասն է: Հանել այս հարցն օրակարգից անհնար է: Հակառակը, մենք պետք է ավելի ինտենսիվ աշխատենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ: 2022-ին մենք պատրաստվում ենք 21-րդ դարում Հայոց ցեղասպանության թեմայի դասավանդմանը նվիրված միջազգային գիտաժողով կազմակերպել: Անհրաժեշտ է բացահայտել այս առարկայի դասավանդման առանձնահատկություններն աշխարհի տարբեր երկրներում, հասկանալ խնդիրները եւ գտնել դրանց լուծման ուղիները»,- ընդգծեց Մարությանը:
Թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը հավելեց, որ Ամերիկայի Ուսուցիչների միությունից (բաղկացած 1.7 միլիոն ուսուցչից), որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, խնդրել են իրենց անհրաժեշտ նյութեր տրամադրել:
«Բացի այդ, երկու տարվա ընթացքում մենք ամառային դպրոց ենք կազմակերպում Հայոց ցեղասպանության հարցով զբաղվող ուսուցիչների համար: Աշխատանքը պետք է տարվի, եւ այն անընդհատ տարվում է»,- եզրափակեց նա:
Նշենք, որ 2020 թվականին Արցախում պատերազմից հետո եւ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համաձայնագրերի ֆոնին Թուրքիայից ակտիվորեն Հայաստանին ուղղված առաջարկներ են հնչեցվում Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գաղափարից հրաժարվելու մասին` հարաբերությունների կարգավորման եւ սահմանների բացման դիմաց:

Armenia can’t renounce international recognition of the Armenian Genocide. This is what Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Harutyun Marutyan told Armenian News-NEWS.am, adding that even though Turkey’s political elite regularly raises this issue and Ankara recommends that Armenia renounce international recognition of the Armenian Genocide, this issue is included in Armenia’s declaration of independence, which forms a part of the Constitution.
“Remembrance of the genocide, which is the most important, is a component part of the collective memory of the Armenian people. It will be impossible to remove this from the agenda. On the contrary, we need to work more intensively for international recognition of the Armenian Genocide. In 2022, the Armenian Genocide Museum-Institute will host an international conference devoted to teaching of the Armenian Genocide in the 21st century. It is necessary to identify the peculiarities of teaching of the Armenian Genocide in different countries, understand the problems and find the paths to solving the problems,” Marutyan emphasized.
Marutyan also said the Armenian Genocide Museum-Institute has requested necessary materials from the Association of American Educators, which comprises 1,700,000 teachers and has recognized the Armenian Genocide.
After the war in Artsakh in 2020 and amid the agreements on unblocking of communication links, Turkey is actively recommending Armenia to renounce international recognition of the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire in exchange for normalization of relations and opening of borders.