ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հաջորդ շաբաթ կայցելի Բրյուսել, որտեղ կհանդիպի ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարներին, հաղորդում է Reuters-ը:
Բլինքենը մարտի 23-24-ը կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների բանակցություններին: Այս մասին հայտնել են ՆԱՏՕ-ի երեք ներկայացուցիչներ:
Ակնկալվում է, որ նրանք կքննարկեն Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի հետագա առաքելությունը, այդ թվում այլ հարցեր, քանի որ Ջո Բայդենը դիտարկում է մայիսին զորքերի դուրսբերման մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Թրամփի օրոք:
Նախատեսված են նաեւ հանդիպումներ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հետ:

US Secretary of State Antony Blinken will visit Brussels next week for a meeting of NATO foreign ministers and possible talks with EU officials, sources said, Reuters reported.
Blinken will attend the NATO foreign ministers’ face-to-face talks on March 23-24, three NATO officials said.
They are expected to discuss the future of NATO’s mission in Afghanistan, among other issues, as President Joe Biden reviews a troop withdrawal deal struck under his predecessor for US forces to leave Afghanistan by May, one official said.
A fourth person familiar with preparations of Blinken’s visit said talks with senior EU officials, including European Commission President Ursula von der Leyen, were also possible.