ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հաջորդ շաբաթ կայցելի Բրյուսել, որտեղ կհանդիպի ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարներին, հաղորդում է Reuters-ը:
Բլինքենը մարտի 23-24-ը կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների բանակցություններին: Այս մասին հայտնել են ՆԱՏՕ-ի երեք ներկայացուցիչներ:
Ակնկալվում է, որ նրանք կքննարկեն Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի հետագա առաքելությունը, այդ թվում այլ հարցեր, քանի որ Ջո Բայդենը դիտարկում է մայիսին զորքերի դուրսբերման մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Թրամփի օրոք:
Նախատեսված են նաեւ հանդիպումներ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հետ:

Госсекретарь США Энтони Блинкен намерен посетить Брюссель на следующей неделе для встречи с министрами иностранных дел стран НАТО и возможных переговоров с официальными лицами ЕС, сообщает Reuters со ссылкой на источники.
Блинкен примет участие в переговорах министров иностранных дел стран НАТО 23-24 марта, заявили три представителя НАТО.
Ожидается, что они обсудят будущее миссии НАТО в Афганистане, в числе других вопросов, поскольку президент Джо Байден рассматривает соглашение о выводе американских войск к маю, заключенное при его предшественнике.
Запланированы также встречи с высокопоставленными официальными лицами ЕС, в том числе с президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.