Արարատի մարզում, հուլիսի 7-ին, արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել. ժամը 19։20-ի սահմաններում ԱԻՆփրկարար ծառայության 9-11 օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Ազատի ջրամբարում դի կա և այն դուրս բերելու համար անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը։
Shamshyan.com-ի հաղորդմամբ, փրկարարներն ու ոստիկանները, հետո նրանց միացած ԱԻՆ ջրասուզակները ողջ գիշեր որոնողական աշխատանքներ են կատարել, սակայն մթության ու անբարենպաստ եղանակի պատճառով աշխատանքները կեսգիշերն անց դադարեցվել են։
Այսօր՝ հուլիսի 8-ին, վերսկսվել են։ Փրկարարներն ու ոստիկանները ջրամբարի տարածքում և դրա հարակից վայրերում հայտնաբերել են մեծ թվով մարդկային գանգեր, մարմնի ոսկորներ։
Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ այդ ամենը նշված վայրում հայտնվել է այն բանից հետո, երբ ջրի մակարդակի բարձրացման պատճառով մոտակայքում գտնվող հին գերեզմաններում փլուզում է տեղի ունեցել, ու այդ ամենը հայտնվել է բաց տարածքում։

On July 7 at around 7:20pm the 9-11 operational management center of the Rescue Service of the Ministry of Emergency Situations of Armenia received an alarm according to which there was a body in the reservoir in Azat village of Ararat Province and rescuers’ help was needed to remove the body from the reservoir.
According to shamshyan.com, rescuers and police officers, and later divers of the Ministry of Emergency Situations searched the whole night, but stopped working after midnight due to the darkness and unfavorable weather.
Today the works resumed. The rescuers and police officers discovered a large number of human skulls and bones in the area near the reservoir and nearby areas.
According to preliminary information, the skulls and bones were discovered after the old cemeteries located in the vicinity collapsed due to the rising level of water, and they appeared in an open space.