Լիբանանի նոր վարչապետի ընտրության վերաբերյալ խորհրդարանական խորհրդակցությունները կսկսվեն հուլիսի 26-ին, հայտնել է նախագահի աշխատակազմը, հաղորդում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ Սաադ ալ-Հարիրին հրաժարվել էր նոր կառավարություն ստեղծելու իր ամիսների ջանքերից՝ նվազեցնելով այն հնարավորությունները, որ նախարարների կաբինետը կարող է սկսել երկիրը փրկել ֆինանսական փլուզումից: Հարիրիի որոշումը նշանավորում է իր եւ նախագահ Միշել Աունի միջեւ կաբինետի պաշտոնների շուրջ ամիսների հակամարտության գագաթնակետը:
Աունը պետք է ընտրի այն թեկնածուին, որն առավելագույն աջակցություն ունի օրենսդիրների կողմից, որի մեջ մեծամասնություն ունեն «Հըզբոլլահը» եւ նրա քաղաքական դաշնակիցները:
Արեւմտյան կառավարությունները ճնշում են գործադրում լիբանանցի քաղաքական գործիչների վրա, որպեսզի կազմեն այնպիսի կառավարություն, որը կարող է բարեփոխումներ սկսել: Նրանք սպառնացել են պատժամիջոցներով եւ հայտարարել են, որ ֆինանսական աջակցություն չեն տրամադրի, քանի դեռ բարեփոխումները չեն սկսվել:

Парламентские консультации по выбору нового премьер-министра Ливана начнутся 26 июля, заявила администрация президента страны, передает Reuters.
Ранее Саад аль-Харири отказался от своих многомесячных усилий по формированию нового правительства, уменьшив шансы на то, что кабинет министров сможет начать спасать страну от финансового краха. Решение Харири знаменует собой кульминацию месяцев конфликта из-за постов в кабинете министров между ним и президентом Мишелем Ауном.
Аун должен выбрать кандидата, пользующегося наибольшей поддержкой со стороны законодателей, среди которых «Хезболла» и его политические союзники имеют большинство.
Западные правительства оказывают давление на ливанских политиков, чтобы они сформировали правительство, которое сможет приступить к реформам. Они пригрозили санкциями и заявили, что финансовая поддержка не поступит до начала реформ.