Ռուսաստանի «Սբերբանկը» պատժամիջոցների պատճառով ապրիլի 7-ից դադարեցրել է արտարժույթով միջոցների ընդունումն ու փոխանցումը, ասվում է վարկային կազմակերպության կայքում տեղադրված նյութերում, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Օտարերկրյա բանկերում թղթակցային հաշիվներով արտարժույթի գործարքների նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանափակումների ուժի մեջ մտնելու պատճառով 2022 թվականի ապրիլի 7-ից արտարժույթով փոխանցում կատարել անհնար է»,- նշում է բանկը։ Արգելքը վերաբերում է փոխանցումներին մասնաճյուղերում եւ «Սբերբանկ օնլայն» բջջային հավելվածում:
Արտասահմանյան բանկերից արժութային փոխանցումներ ստանալ եւս անհնար է:
Ապրիլի 6-ից ձեւակերպված փոխանցումներն ամբողջությամբ կվերադարձվեն հաճախորդի հաշվին միջնորդավճարի հետ միասին, հայտնել են  «Սբերբանկ»-ից։ «Օտարերկրյա բանկից փոխանցումը գրանցելուց հրաժարվելու դեպքում փոխանցումն ինքնուրույն կվերադառնա: Փոխանցման վերադարձի ժամկետներն այժմ կարող են ավելացվել արտասահմանյան բանկերի կողմից եւ ավելի քան հինգ աշխատանքային օր կազմել»,- նշել են «Սբերբանկ»-ում:
Ընդ որում, նա նշել է, որ ռեզիդենտների համար նախատեսված իր մասնաճյուղերում արտասահմանում ռուբլով դրամական միջոցների փոխանցումները կատարվում են սովորական եղանակով։ Վարկային կազմակերպությունը նաեւ հիշեցրել է ՌԴ քաղաքացիների կողմից ոչ ռեզիդենտներին միջոցներ փոխանցելու դեպքում առկա սահմանափակումների եւ վերջերս ընդունված կանոնակարգերի համաձայն պահանջվող փաստաթղթերի ներկայացման անհրաժեշտության մասին:
«Սբերբանկ»-ը նախորդ պատժամիջոցների շրջանակներում մարտի կեսերից դադարեցրել էր ֆիզիկական անձանց փոխանցումները հինգ արժույթներով՝ ԱՄՆ դոլարով, ֆունտ ստեռլինգով, դանիական եւ շվեդական կրոնով, կանադական դոլարով։ Գրասենյակներում աշխատող ֆիզիկական անձինք կարող են փոխանցումներ ուղարկել Ռուսաստանի եւ արտասահմանյան այլ բանկերին ռուբլով, եվրոյով, իենով, շվեյցարական ֆրանկով, նորվեգական կրոնով եւ սինգապուրյան դոլարով:  «Սբերբանկ Օնլայն»-ի միջոցով արտասահման փոխանցումները հասանելի էին միայն եվրոյով, Ռուսաստանի ներսում՝ ռուբլով՝ առանց սահմանափակումների:
Ապրիլի 6-ին ԱՄՆ-ն արգելափակող պատժամիջոցներ է սահմանել  «Սբերբանկ»-ի նկատմամբ։ Համանման սահմանափակումներ են ընդունել մի շարք այլ երկրներ։ Մինչ այդ՝ 2022 թվականի փետրվարին, Միացյալ Նահանգները «Սբերբանկ»-ի նկատմամբ պատժամիջոցներ էին սահմանել թղթակցային եւ վճարային հաշիվների մասով (correspondent and payable-through account sanctions):

Сбербанк России из-за санкций с 7 апреля прекратил прием и перевод средств в иностранной валюте, следует из материалов на сайте кредитной организации, передает «Интерфакс».
«В связи со вступлением в силу санкционных ограничений на валютные операции с корреспондентскими счетами в иностранных банках с 7 апреля 2022 года невозможно сделать перевод за рубеж в иностранной валюте», - отмечает банк. Запрет распространяется на переводы в отделениях и в мобильном приложении «Сбербанк онлайн».
Получить валютные переводы из зарубежных банков также невозможно.
Переводы, оформленные с 6 апреля, будут возвращены на счет клиента в полном объеме, вместе с комиссией, заявил Сбербанк. «В случае отказа в зачислении перевода из иностранного банка перевод вернется самостоятельно. Сроки возврата перевода сейчас могут быть увеличены со стороны иностранных банков и составлять более пяти рабочих дней», - заявил Сбербанк.
При этом он отметил, что в его отделениях для резидентов доступны переводы средств за границу в рублях в обычном режиме. Кредитная организация также напомнила о существующих ограничениях при переводе средств российскими гражданами нерезидентам и о необходимости предоставлять документы, требуемые в соответствии с недавно принятыми нормами.
Сбербанк в рамках предыдущих санкций в середине марта прекратил проводить переводы физлиц в пяти валютах: в долларах США, фунтах стерлингов, датских и шведских кронах, канадских долларах. Физлица в офисах могли отправлять переводы в другие банки по России и за рубеж в рублях, евро, иенах, швейцарских франках, норвежских кронах и сингапурских долларах. Переводы за рубеж через «Сбербанк онлайн» были доступны только в евро, по России - в рублях по прежним правилам без ограничений.
США 6 апреля ввели в отношении Сбербанка блокирующие санкции. Аналогичные ограничения принял и ряд других стран. До этого, в феврале 2022 года, США ввели в отношении Сбербанка санкции по корреспондентским и платежным счетам (correspondent and payable-through account sanctions).