Օգոստոսի 23-ին Փարիզում կայացած ճեպազրույցում Ֆրանսիայի արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարարը պատասխանել է մի շարք հարցերի, կապված նաեւ ֆրանսիացի պատգամավորների` Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցի հետ. «Ֆրանսիացի պատգամավորները այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ: Ինչպիսի՞ն են Ձեր մեկնաբանությունները»:
Ւ պատասխան` Ֆրանսիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է. «Պատգամավորները անհրաժեշտ կերպով տեղեկացված են Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ մեր դիրքորոշման մասին: Հետեւաբար, այդ այցը ոչ մի կերպ չի արտահայտում կամ չի փոխում հակամարտության հանդեպ Ֆրանսիայի վարած քաղաքականությունը: Ֆրանսիան, ինչպես եւ միջազգային հանրության բոլոր երկրները, այդ թվում ինքը` Հայաստանը, չի ճանաչում այդ տարածքի անկախությունը:
Այդ տարածքի միջոզգային-իրավական կարգավիճակը կարող է որոշվել միայն խաղաղ եւ արդար որոշման շրջանակներում, որը կհամաձայնեցվի շահագրգիռ կողմերի հետ: Ֆրանսիան համանախագահում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Միացյալ նահանգների եւ Ռուսաստանի հետ միասին, եւ նրա առաջ խնդիր է դրված` օգնել գտնել կոմպրոմիս` Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի եւ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի նախագահների` տարբեր առիթներով արված առաջարկների հիման վրա, հատկապես 2009 թ. Ակվիլայում կայացած «Մեծ ութնյակի» եւ 2010 թ. Մուսկոկի գագաթնաժողովների ժամանակ»:

Representative of French Foreign Ministry touched upon French MPs’ visit to Nagorno-Karabakh during the Tuesday briefing in Paris.
“Parliamentarians have been duly advised of our position with respect to Nagorno-Karabakh. Consequently, this visit does not in any way reflect or change France’s policy with respect to this conflict,” the official said.
He stressed that France, like all countries in the international community, including Armenia itself, does not recognize this territory’s independence.
“This territory’s international legal status can only be determined within the framework of a peaceful and equitable solution agreed upon by all parties concerned. France co-chairs the OSCE Minsk Group, together with the United States and Russia, and as such was tasked with helping to find a compromise based on the Helsinki Final Act and the proposals put forward by the French, American and Russian presidents on numerous occasions, notably during the G8 Summits in L’Aquila in 2009 and Muskoka in 2010,” he added.