Լոնդոնը Եվրոպայի ամենամեծ ֆոնդային շուկայի տեղը զիջել է Փարիզին, տեղեկացրել է Bloomberg-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ այդ բորսաներում առեւտուր անող ընկերությունների բաժնեթղթերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 2,823 տրլն դոլար Ֆրանսիայի ֆոնդային շուկայի եւ 2,821 տրլն դոլար՝ Բրիտանիայի ֆոնդային շուկայի համար։
Նշվել է, որ պատճառներից մեկը լյուքս դասի ապրանքների ֆրանսիացի արտադրողների բաժնեթղթերի աճն է, որոնց թվում են LVMH-ն եւ Gucci-ն։ Այդ ընկերությունների բաժնեթղթերն աճում են Չինաստանում կորոնավիրուսային սահմանափակումները հանելուց հետո, ուստի ներդրողները կանխատեսում են նրանց ապրանքների պահանջարկի ավելացում չինացի գնորդների շրջանում։
Նշվում է մեկ այլ պատճառ եւս՝ տարեսկզբից ֆունտ սթեռլինգի փոխարժեքի 13 տոկոս նվազումը դոլարի նկատմամբ, այն դեպքում, երբ եվրոյի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ իջել է միայն 9 տոկոսով։
Անգլիայի բանկի դրամային քաղաքականության կոմիտեի նախկին անդամ Մայքլ Սոնդերսի խոսքով, որը մեջբերել է Bloomberg-ը, մասշտաբային եւ երկարաժամկետ միտումների տեսակետից ֆոնդային շուկայի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել Brexit-ը, որը խիստ նվազեցրել է պոտենցիալ ՀՆԱ-ն։

London has lost its place as Europe's largest stock market to Paris, reports Bloomberg.
According to the agency, the total value of stocks of companies traded on these exchanges is $2.823 trillion for the French stock market and $2.821 trillion for the British stock market.
It is specified that one of the reasons was the growth in shares of French luxury brands, including LVMH and Gucci. Shares of these companies are growing in the conditions of lifting the coronavirus restrictions in China, so investors are predicting an increase in demand for their products among Chinese buyers.
Another reason is said to be the pound sterling's fall against the dollar since the beginning of the year by 13%, while the euro has fallen against the dollar by only 9%.
According to a former member of the monetary policy committee of the Bank of England, Michael Saunders, cited by Bloomberg, the negative impact on the British stock market in terms of large-scale and long-term trends had a Brexit, which greatly reduced the potential GDP.