Ֆրանսիական հատուկ նշանակության ջոկատը բռնագրավել է հուսիթների համար Իրանի կողմից մատակարարվող զենքով եւ զինամթերքով նավը, որը ուղեւորվում էր Եմեն, գրում է The Wall Street Journal-ը։
Հունվարի 15-ին ֆրանսիական ռազմանավը Եմենի ափերի մոտ կանգնեցրել էր նավը, որը կասկածվում էր զենքի մաքսանենգության մեջ։ Նավում ֆրանսիացիները հայտնաբերել են ավելի քան 3000 գրոհային հրացան, կես միլիոն փամփուշտ եւ 20 հակատանկային կառավարվող հրթիռ:
«Գործողությունը, որը համակարգվել է ԱՄՆ-ի զինվորականների հետ, հանդիսանում է Մերձավոր Արեւելքում զենքի մաքսանենգության դեմ պայքարում Ֆրանսիայի ավելի ակտիվ դերի արդյունք», -գրում է թերթը։
Ամերիկացի զինվորականների տվյալներով վերջին երկու ամսում բռնագրավվել է Եմեն տեղափոխվող ավելի քան 5000 միավոր զենք եւ 1,6 մլն միավոր զինամթերք։

French special forces seized a ship carrying weapons and ammunition that had been supplied by Iran to the Houthis in Yemen, The Wall Street Journal reported.
On January 15, a French warship stopped a ship off the coast of Yemen that was suspected of smuggling weapons. On board, the French found more than 3,000 assault rifles, half a million rounds of ammunition and 20 anti-tank guided missiles.
The operation, which was coordinated with the U.S. military, is the result of France's more active role in combating arms smuggling in the Middle East, the newspaper wrote.
More than 5,000 weapons and 1.6 million rounds of ammunition have been intercepted en route to Yemen in the past two months, according to the U.S. military.