Ֆրանսիայում Սոցիալական տնտեսության և ֆրանսիական ասոցիացիաների նախարար Մառլեն Սկիապան քննադատության է ենթարկվել սեփական կուսակցության անդամների կողմից՝ Playboy ամսագրի շապիկին հայտնվելուց հետո, հայտնում է CNN-ը։
Սկիապան, ով կառավարության նախարար է 2017 թվականից, հայտնվել է ամսագրի շապիկին՝ 12 էջանոց հարցազրույցի ուղեկցությամբ, որը նա տվել է կանանց և ԼԳԲՏ իրավունքների մասին։ Սկիապան ամսագրի շապիկի համար լուսանկարվել է սպիտակ զգեստով։
Նա երկար ժամանակ եղել է կանանց իրավունքների պաշտպան և 2017 թվականին նշանակվել է երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ գենդերային հավասարության գծով նախարար։
Նրա տեսքը քննադատության է արժանացել գործընկեր քաղաքական գործիչների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնի կողմից:
Բորնը նախարարի հայտնվելը ամսագրի շապիկին անվանել է «անպատշաճ, հատկապես այս պահին», շաբաթ օրը հաղորդել է BFMTV-ն՝ վկայակոչելով վարչապետին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Ֆրանսիան ներկայումս քաղաքական և սոցիալական ճգնաժամ է ապրում, որն առաջացել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի որոշմամբ՝ առաջ մղել կենսաթոշակային վիճահարույց բարեփոխումները՝ չնայած հասարակական լայնածավալ ընդդիմությանը:
Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ Ժան-Լյուկ Մելենշոնը, ով երրորդն էր 2022 թվականի նախագահական ընտրություններում, քննադատել է և՛ Սկիապայի հայտնվելը ամսագրի շապիկին, և՛ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի որոշումը՝ հարցազրույց տալ մանկական Pif Gadget ամսագրին:
«Մի երկրում, որտեղ նախագահն արտահայտվում է Pif-ում, իսկ նախարարը՝ Playboy-ում, խնդիրը կլինի ընդդիմությունը: Ֆրանսիան խելագարվում է»,- շաբաթ օրը Թվիթերում գրել է Մելանշոնը:

Министр правительства Франции Марлен Скиаппа подверглась критике со стороны членов своей собственной партии после появления на обложке журнала Playboy, сообщает CNN.
Скиаппа, которая является министром правительства с 2017 года, появилась на обложке журнала в сопровождении 12-страничного интервью, которое она дала о правах женщин и ЛГБТ. Скиаппа, которая в настоящее время является министром социальной экономики и французских ассоциаций, сфотографировалась для обложки журнала в белом платье.
Она долгое время выступала за права женщин и в 2017 году была назначена первым в истории страны министром по вопросам гендерного равенства.
Ее появление вызвало критику коллег-политиков, включая премьер-министра Франции Элизабет Борн.
Борн назвала появление министра на обложке журнала «неуместным, особенно в этот период», сообщил в субботу BFMTV со ссылкой на источник, близкий к премьер-министру.
В настоящее время Франция переживает политический и социальный кризис, вызванный решением президента Франции Эммануэля Макрона провести спорную пенсионную реформу, несмотря на широкое общественное противодействие.
Французский политик Жан-Люк Меланшон, занявший третье место на президентских выборах 2022 года, раскритиковал как появление Скиаппы на обложке журнала, так и решение президента Франции Эммануэля Макрона дать интервью детскому журналу Pif Gadget на этой неделе.
«В стране, где президент выражает себя в Pif, а его министр - в Playboy, проблемой будет оппозиция. Франция слетает с катушек», - написал Меланшон в Twitter в субботу.