Հոգեբանները պարզել են, որ դասի ժամանակ տեսախցիկը միացնելը նվազեցնում է ուսանողների  առաջադիմությունը Կալիֆորնիայի համալսարանի հոգեբաններն ապացուցել են, որ առցանց դասերի ժամանակ տեսախցիկը միացնելը մեծացնում է արտաքին տեսքի վերաբերյալ անհանգստությունն ու  նվազեցնում ուսանողների առաջադիմությունը: Հետազոտությունը հրապարակվել է Applied Cognitive Psychology ամսագրում:
Առաջին գիտափորձի ժամանակ բակալավրիատի ավելի քան 170 ուսանող ՝8-ից 10 հոգուց բաղկացած խմբերով, լսել են 15 րոպե տևողությամբ առցանց դասախոսություն: Կամավորներից ոմանք պետք է միացնեին տեսախցիկը, ոմանք՝ ոչ։ Դասի ավարտից հետո բոլոր կամավորները գնահատել են իրենց անհանգստության մակարդակը, ինչպես նաև   դասախոսության նյութի վերաբերյալ թեստ են անցել։ Երկրորդ գիտափորձը նույնն է եղել, միայն թե՝ խմբերը բաղկացած են եղել 30-40 ուսանողներից. երրորդ փորձարկմանն արդեն մասնակցել է 224 ուսանող։ Նրանք բոլորը պատահականության սկզբունքով բաժանվել են երեք խմբի. առաջին խումբը լսել է դասախոսությունն անջատված տեսախցիկով, երկրորդը՝ միացված, իսկ երրորդը՝ միացված, և  ի տարբերություն երկրորդի՝ ուսանողներն իրենք իրենց կարողացել են տեսել:  Այս անգամ խմբերը բաղկացած են եղել 10-25 հոգուց։
Արդյունքների վիճակագրական վերլուծությունը ցույց է տվել, որ միացված տեսախցիկը մեծացնում է ուսանողների՝ սեփական արտաքինի մասին մտահոգությունը, ինչն իր հերթին՝ բացասաբար է ազդում նյութի յուրացման վրա։ Ավելին, կամավորները, ովքեր հնարավորություն են ունեցել էկրանին  իրենք իրենց տեսնել, ավելի մեծ անհանգստության մասին են հաղորդել: Գիտնականներն ընդգծել են նաեւ, որ մասնակիցների սեռն էապես չի ազդել փորձերի արդյունքների վրա։

Психологи Калифорнийского университета доказали, что включение камеры во время онлайн-занятий повышает беспокойство по поводу внешнего вида и снижает успеваемость учащихся. Исследование было опубликовано в Applied Cognitive Psychology.
В первом эксперименте более 170 студентов бакалавриата слушали 15-минутную онлайн-лекцию группами от 8 до 10 человек. Часть добровольцев должна была включить камеру, часть нет. После окончания занятия все добровольцы оценили уровень тревожности, а также прошли тестирование по материалу лекции. Второй эксперимент был такой же, только группы состояли из 30-40 студентов.
В третьем эксперименте уже приняли участие 224 студента. Все они были случайным образом разбиты на три группы: первая слушала лекцию с выключенной камерой, вторая – с включенной, а третья – с включенной, при этом они видели свое изображение в отличие от участников второй. На этот раз группы состояли из 10-25 человек.
Статистический анализ результатов показал, что включенная камера повышает обеспокоенность студентов насчет своего внешнего вида, что в свою очередь негативно влияет на усвоение материала. Более того, добровольцы, у которых была возможность увидеть себя на экране, сообщили о еще большей тревоге. Ученые также подчеркнули, что пол участников не оказывал значительного влияния на результаты экспериментов.