Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք՝ ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը արտահանման սահմանափակումներ է մտցրել տասը երկրից 28 իրավաբանական անձանց նկատմամբ, որոնց թվում կա Հայաստանում գրանցված մեկ ընկերություն։
Սանկցիաների ենթարկված ընկերության իրավաբանական անվանումն է, ըստ Առևտրի նախարարության, Tako LLC (Տակօ ՍՊԸ), որը գրանված է Երևանի Գարեգին Նժդեհի փողոցում։
Նշենք, որ Tako ՍՊԸ-ն և մնացած 27 ընկերությունները սանկցիաների ցանկում են հայտնվել, քանի որ ըստ ԱՄՆ իշխանությունների՝ շարունակել են արդեն իսկ սանկցիաների ցանկում ներառված ռուսական ընկերություններին ապրանքներ և ծառայություններ մատակարարել։
Հետաքրքրական է նաև, որ նախարարության պնդմամբ Tako ՍՊԸ-ն անվանափոխության է ենթարկվել և նախկինում կոչվել է Taco ՍՊԸ, որը ԱՄՆ սանկցիաների ներքո էր հայտնվել դեռ նախորդ տարվա սեպտեմբերին։ Taco ՍՊԸ-ն ռուսական Радиоавтоматика (Ռադիոավտոմատիկա) ընկերության գործընկերն է և ԱՄՆ իշխանությունների պնդմամբ ֆինանսական ու նյութական աջակցություն է տրամադրել վերջինիս։
Հիշեցնենք, որ բացի Taco ՍՊԸ-ից ԱՄՆ սանկցիաների ցանկում նախկինում (նախորդ տարվա նոյեմբերին) հայտնվել էր նաև ռուսական Миландр (Միլանդր) ընկերության՝ Հայաստանում գտնվող դուստր ձեռնարկությունը՝   Milur Electronics ՍՊԸ-ն՝  նույնանման մեղադրանքով։

As we reported earlier, the US Department of Commerce has imposed export restrictions on 28 legal entities from ten countries, including one company that is registered in Armenia.
According to the US Department of Commerce, the legal name of this sanctioned company from Armenia is Tako LLC, which is registered in Yerevan.
Tako LLC and the other 27 companies were placed on the US sanctions list because, according to US authorities, they continued to supply goods to Russian companies that are already on the aforesaid sanctions list.
It is also interesting that, according to the US Department of Commerce, Tako LLC underwent a name change and was previously called Taco LLC, which was under US sanctions back in September last year. Taco LLC is a partner of the Russian company Radioavtomatika (Radioautomatics) and, according to the US authorities, it provided financial and material support to this company.
In addition to Taco LLC, the Milur Electronics LLC, the Armenian subsidiary of the Russian Milandr company, was put on the US sanctions list earlier—in November of last year—with similar accusations.