Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան հայտարարել է հարավկորեացիներին, որ «իր սիրտը ցավում է», երբ մտածում է Ճապոնիայի գաղութարար կառավարման շրջանում նրանց տառապանքների ու ցավի մասին, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Կիսիդան Ճապոնիայի առաջին առաջնորդն է, որ այցելել է Հարավային Կորեա վերջին 12 տարվա ընթացքում։
Երկրի նախագահ Յուն Սուկ Յոլի հետ բարձր մակարդակով հանդիպումից հետո ելույթ ունենալով լրագրողների առաջ՝ Կիսիդան ձեռնպահ է մնացել 1910-1945 թթ․-ի նվաճման ժամանակ կատարված սխալների համար ներողություն հայտնելուց, բայց ասել է, որ իր կառավարությունը ժառանգում է նախորդ վարչակազմերի դիրքորոշումը, որոնցից մի քանիսը ներողություն են հայտնել։
Իր հերթին Յունը հայտարարել է, որ չլուծված պատմական խնդիրները չպետք է նշանակեն, որ չի կարելի կապերը խորացնելու քայլեր ձեռնարկել։
Համագործակցությունն աշխուժացնելու առաջնորդների խոստումները հավանության են արժանացել Միացյալ Նահանգների կողմից, որպես միջոց «ավելի լավ դիմակայելու Հյուսիսային Կորեայի սպառնալիքներին և Չինաստանի հետ մրցակցությանը»։

Japanese Prime Minister Fumio Kishida told South Koreans on Sunday that his "heart hurts" when he thinks of their suffering and pain during Japanese colonial rule, Reuters reports.
Speaking to reporters after the meeting with President Yoon Suk-yeol, Kishida refrained from making new official apologies for atrocities committed during the 1910-1945 occupation, but said his government upheld the position of previous administrations, some of which had apologized.
“For me personally, my heart hurts when I think of the many people who endured terrible suffering and grief under the difficult circumstances of the time,” he said.
In turn, Yoon said, “We should stay away from a thinking that we must not make a step forward for our future cooperation because our history issues aren’t settled completely.”